Pražský soud osvobodil Babiše v kauze podvodné dotace na farmu Čapí hnízdo.v (Ilustrační foto)

Pražský soud osvobodil Andreje Babiše v kauze podvodné dotace na farmu Čapí hnízdo. Soud zprostil expremiéra a šéfa ANO i Janu Nagyovou obžaloby týkající se padesátimilionové dotace na stavbu kongresového areálu ve středních Čechách. Žalobce pro obžalované žádal tříletou podmínku a pokutu.

Podle soudce Jana Šotta se v kauze Čapí hnízdo neprokázalo, že by skutek popsaný v obžalobě byl trestným činem.

Babiš ani Nagyová k soudu nedorazili.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

Babiš po rozhodnutí soudu uvedl, že je rád, že justice je nezávislá.

„Nevinen! Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ konstatoval Babiš.

Státní zástupce navrhoval pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. A požadoval také peněžité tresty, u Babiše deset milionů korun, u Nagyové půl milionu korun.

Podle žalobce byly splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení.

Babiš od začátku tvrdil, že je celá kauza vykonstruovaná a označoval ji za politický proces.

„Nikdy bych tady nestál, pokud bych nevstoupil do politiky,“ prohlásil Babiš ve své závěrečné řeči. ve své obhajobě se  Babiš, který se věnoval zejména tomu, jak podle něj byl v případu zneužit jeho syn z prvního manželství, Andrej Babiš mladší.

V případu byl Babišův syn původně také obviněn, jeho stíhání ale bylo později zastaveno, dál proto v kauze vystupoval jako svědek. Tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Kauza Čapí hnízdo

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky.

Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Jejím vyplacením podle žalobce vznikla Regionální radě regionu Střední Čechy škoda téměř 50 milionů korun.

Babiš, Nagyová i jejich obhájci u soudu řekli, že nebyl předložen žádný důkaz, že obžalovaní udělali něco protizákonného.

V kauze padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo čelili nakonec trestnímu stíhání už jen Babiš a Nagyová (dříve Mayerová). Původně policisté obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka.

Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017. Sněmovna Babiše už třikrát vydala ke stíhání – v září 2017, v lednu 2018 a naposledy loni v březnu.

Podle obžaloby Babiš svým vlivem a činností zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Spolu s Nagyovou si přitom byl vědom toho, že je společnost propojena s firmami ze skupiny Agrofert a že po dokončení výstavby hodlá působit na stejných relevantních trzích nebo sousedním trhu.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Babišovu Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. O rok později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok.

Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert.

Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů. (sfr)