Cena plynu klesla pod 65 eur za MWh. Je nejnižší od listopadu 2021. Zlevňuje i elektřina. (Ilustrační foto)

Cena plynu pro evropský trh ve středu vpodvečer klesla pod 65 eur za MWh. Dostala se tak nejníže od listopadu 2021. Se zlevňujícím plynem zlevňuje na trzích i elektřina. Na pražské burze za poslední měsíc poklesla její cena o 41 procent.

Megawatthodina plynu se ve středu na referenčním trhu TTF v Holandsku obchodovala za 64,115 eura. Za cenu kolem 65 eur se ve středu prodával plynový kontrakt na březen 2023.

Ceny plynu začaly výrazněji klesat v polovině prosince. Tehdy se plyn prodával za zhruba 135 eur za MWh.

Současná cena je zhruba poloviční a dosáhla nižších hodnot než před začátkem války na Ukrajině (únor 2022). Ještě během léta roku 2021 se ale megawatthodina plynu prodávala za cenu kolem 20 eur.

Příčinou současného propadu cen je teplá zima a také rostoucí dodávky zkapalněného zemního plynu do Evropy.

Těsně před Vánocemi uzavřeli ministři členských států Evropské unie dohodu o zastropování cen plynu na burzách. Je ale možné, že vzhledem ke spontánně klesajícím tržním cenám ani nebude nutné tento regulatorní nástroj použít.

Se zlevňujícím plynem klesá na trzích i cena elektřiny. Na pražské burze jen za poslední měsíc poklesla její cena o 41 procent na úterních 216 eur za megawatthodinu.

Klesající ceny plynu se však zatím na účtech domácností neprojeví, neboť dodavatelé museli koupit energie už dříve a tedy za výrazně vyšší ceny, než jsou ty dnešní.

Ještě loni v srpnu se megawatthodina na virtuálním uzlu TTF prodávala těsně pod 400 eury.

Cena elektřiny se až do konce roku 2020 pohybovala mezi 38 a 48 eury za megawatthodinu. V srpnu roku 2022 se však vyhoupla nad 980 eur za megawatthodinu. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Ministři EU se po týdnech shodli na nouzovém omezení cen plynu: Maďarsko bylo proti