Česko chce přikoupit dalších 10 francouzských houfnic CAESAR za 1,77 miliardy korun. (Ilustrační foto)

Česko chce přikoupit dalších 10 francouzských houfnic CAESAR za 1,77 miliardy korun. Ministerstvo obrany v minulém týdnu uzavřelo dodatek ke smlouvě. Celkem jich Armáda ČR dostane od francouzské firmy Nexter Systems 62, stát dohromady budou 10,3 miliardy korun. 

Informovalo o tom ministerstvo obrany.

Houfnice by měly být armádě dodány do konce roku 2026.

Děla s ráží ve standardu NATO 155 mm nahradí již více než čtyřicet let sloužící houfnice DANA, které jsou za hranicí technické životnosti.

Houfnice DANA užívají s NATO nekompatibilní ráži 152 mm a proti houfnicím CAESAR mají pouze poloviční dostřel 20 km (dělo CAESAR dostřelí až 40 km).

„Uzavřením dodatku ministerstvo reagovalo nejen na zhoršenou bezpečnostní situaci ve světě a nutnost urychlit v této souvislosti modernizační projekty, ale především na požadavek armády na doplnění množství pořizovaných děl na počet zajišťující plnění všech jejích úkolů, ať již při obraně území České republiky, tak při nasazení v zahraničí,“ uvedl resort na webu.

„Nákupem těchto děl děláme další krok k tolik potřebné modernizaci naší armády a snížení vnitřního dluhu, který vůči armádě stále máme. Jsem velmi ráda, že se nám uzavřením dodatku zároveň povedlo rezervovat pro Českou republiku kapacitu ve výrobních linkách, které jsou vlivem války na Ukrajině na příští roky beznadějně obsazené,“ řekla k podpisu dohody ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Sjednocení ráže užívané munice je podle náčelníka dělostřelectva AČR plukovníka gšt. Marcela Křenka důležité pro společné operace NATO.

„Jednotná ráže by v případě konfliktu umožnila intenzifikovat logistickou podporu,“ uvedl Křenek.

Podle jeho slov jsou samohybné houfnice jedním ze základních zbraňových systémů pozemního vojska.

„I přes svůj dostřel je i nadále úkolem dělostřeleckých oddílů podporovat vševojskové jednotky, nicméně možnost ničit cíle v hloubce sestavy protivníka nám vytváří nezpochybnitelnou taktickou výhodu,“ doplnil.

Správnost rozhodnutí o volbě děla CAESAR potvrzuje právě průběh konfliktu na Ukrajině.

K podpisu dodatku na nákup dalších 10 kusů houfnic došlo ve stejný den, kdy Vláda ČR vzala na vědomí informaci ministerstva obrany o plánu nakoupit pro tato děla munici v rámcové hodnotě 10,17 miliardy korun.

Dodávky v letech 2025 až 2029 zabezpečí česká společnost STV Group. Zabezpečení dodávek munice českým výrobcem je důležitou součástí smlouvy na dodávku děl.

Předmětem dodávky bude pět druhů střel v počtu 65 848 kusů, prachové moduly v počtu 283 680 kusů, zážehové pouzdro v počtu 76 860 kusů a tři druhy zapalovačů v počtu 65 848 kusů a 2 708 kusů inertní školní munice a výukových řezů v požadované konfiguraci. (pel)