Hasiči Temelína mají k dispozici nejmodernější cisternový automobil Rosenbauer za 17 milionů korun.

Jeden z nejmodernějších cisternových automobilů mají nově k dispozici hasiči Jaderné elektrárny Temelín. Nahradí dvě, skoro 25 let staré, cisternové Tatry. ČEZ vozidlo pořídil za sedmnáct miliónů korun a pomáhat bude i v okolí elektrárny.

Speciální cisterna Rosenbauer pojme 15 tisíc litrů vody a dva tisíce litrů pěnidla. Kvalitní a rychlý zásah umožňuje moderní čerpadlo o výkonu deset tisíc litrů za minutu a dvě proudnice. Ze střešní, dálkově ovládané, mohou hasiči zasáhnout do vzdálenosti sto metrů, dosah proudnice z přední části vozu je sedmdesát metrů.

„Modernizací prochází nejen zařízení elektrárny, ale i výbava našich hasičů. Ti musí zasáhnout kdekoli v elektrárně do čtyř minut. Vedle toho jsou připraveni pomoci i v okolí elektrárny,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Nová cisterna nahradí dosavadní dva cisternové vozy Tatra 815 z roku 1998. Přitom kapacita vodní nádrže zůstane velmi podobná.

„Nová cisterna má například i třikrát výkonnější čerpadlo, to navíc umožňuje také vysokotlaké hašení. Řada moderních prvků pomůže rychlejšímu a kvalitnějšímu zásahu a to je v kritické situaci vždy velmi důležité,“ poznamenal Petr Měšťan, ředitel bezpečnosti jaderných elektráren ČEZ.

Od roku 2016 jsou profesionální hasiči ČEZ zařazeni do takzvaného poplachového plánu Jihočeského kraje. Vyžaduje-li to především rychlost zásahu, může krajský hasičský dispečink právě temelínskou jednotku povolat. Ročně takto hasiči elektrárny ve svém okolí zasahují v jednotkách případů.


Temelínská jednotka má osm desítek hasičů. Čtyři směny se střídají po dvanácti hodinách. K dispozici mají čtyři cisternové vozy a speciální techniku pro zásah při přírodních katastrofách. Součástí vybavení je i špičková dýchací technika, speciální protichemické obleky nebo obleky proti sálavému teplu.

Dojezdová doba v areálu elektrárny je čtyři minuty. Na základě vyzvání operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pomáhají i mimo areál elektrárny. V těchto případech musí být vždy držen požadavek na minimální počet osob a techniky, která musí být přítomna tak, aby nebyla ohrožena požární bezpečnost elektrárny. (pel)