Za vysloužilý telefon dostanou zákazníci Vodafonu peníze přímo na bankovní účet. (Ilustrační foto: Vodafone)

Množství elektronického odpadu setrvale roste, podle posledních údajů OSN ho lidé vyprodukují více než 53 milionů tun ročně. Také v šuplících českých domácností se nachází obrovské množství bezprizorních telefonů. Vodafone proto přichází s novou online službou RE-START, která zákazníkům umožňuje jednoduše a rychle získat peníze za jejich nepotřebné, ale stále funkční zařízení.

Vše si mohou vyřídit odkudkoliv a bez nutnosti navštěvovat prodejnu. Navíc za každý takto získaný přístroj, který se díky RE-STARTU opětovně využije, globální Vodafone Group přispěje jednu libru organizaci WWF zabývající se ochranou přírody.

Služba RE-START dává nevyužívaným telefonům nový život a Vodafone ji v České republice zavádí od 1. prosince 2022.

Zákazník, který se rozhodne využít RE-STARTu a nabídnout k výkupu své zařízení, vše vyřídí online třeba během obědové pauzy v kanceláři nebo z pohodlí svého obývacího pokoje.

Stačí si naskenovat QR kód z webové stránky a zvolit příslušný model telefonu v zobrazeném seznamu. Poté přichází na řadu digitální diagnostika, která spočívá ve vyplnění několika otázek ohledně případných kosmetických poškození, citlivosti na dotyk nebo stavu obrazovky.

 Celý tento proces zabere jen pár minut a po jeho dokončení zákazníkovi přijde obratem konkrétní cenová nabídka.

V případě, že ji zákazník akceptuje, je mu zaslán štítek pro bezplatnou přepravu do partnerské společnosti ReCommerce, která zajišťuje opravu a renovaci vykoupených telefonů.

Po přijetí telefonu proběhne rychlé ověření zadaných online údajů a peníze za výkup se do 48 hodin objeví na bankovním účtu zákazníka.

„Málo se mluví o tom, že elektronika hraje v boji s klimatickou změnou obrovskou roli. Její množství navíc s postupující digitalizací extrémně roste. Pouhým nákupem repasovaného telefonu lze přitom ušetřit až 50 kilogramů uhlíkových emisí a odpadá potřeba vytěžit téměř 80 kilogramů nových surovin,“ uvedla Zuzana Holá, ředitelka komunikace a udržitelnosti Vodafonu.

„Ve Vodafonu je pro nás nesmírně důležité pomáhat zákazníkům k ekologičtějšímu chování a RE-START je skvělá možnost, jak získat kromě dobrého pocitu i hmatatelnou odměnu za starší telefon, který je ale ještě funkční a může někomu posloužit. Prozatím budeme vykupovat jen mobilní telefony, ale časem chceme umožnit výkup i dalších elektrozařízení, abychom přírodě ulevili ještě více,“ dodala Holá.

I recyklace má smysl  

Kromě nevyužívaných modelů Češi schraňují i velké množství telefonů, kterým už definitivně zazvonil umíráček.

Pokud by skončily v koši, znamenalo by to riziko uvolňování toxických látek do životního prostředí. Až 40 % nebezpečného olova na skládkách pochází právě z elektroodpadu.

Nefunkční zařízení je nejlepší recyklovat, a také s tím Vodafone dlouhodobě pomáhá.

Vysloužilá elektrozařízení mohou lidé v našich prodejnách vracet už od roku 2005 a my prostřednictvím partnerů zajišťujeme jejich recyklaci. Odevzdat nefunkční telefon nebo tablet může ve všech našich pobočkách kdokoliv, bez ohledu na to, jakého má operátora,“ popsala Holá.

„Každý, kdo své vysloužilé zařízení odevzdá na pobočce Vodafonu, přitom přispívá kromě ochrany planety i další dobré věci. Peníze z recyklace totiž putují na podporu společensky prospěšných projektů Nadace Vodafone, například aplikace Záchranka, Echo nebo Bright Sky, která pomáhá obětem domácího násilí,“ doplnila Holá.

Milion liber pro projekty organizace WWF

V projektu nazvaném Milion mobilů pro planetu věnuje globální Vodafone Group za každý telefon vybraný v rámci programu RE-START nebo odevzdaný k recyklaci 1 britskou libru (nebo její ekvivalent v lokální měně) na podporu projektů organizace WWF, který se zabývá zejména ochranou ohrožených živočišných druhů a podporou biodiverzity.

Projekt Milion mobilů pro planetu má za cíl motivovat zákazníky k zodpovědnému přístupu k přírodě.

„Vítáme iniciativu Vodafonu, která pomáhá snižovat ekologickou stopu. Podpora cirkulární ekonomiky má totiž klíčový význam pro udržitelné využívání přírodních zdrojů. Na ekologický dluh začínáme žít každý rok dříve, letos dokonce už od 28. července,“ řekla Lenka Fryčová z české pobočky organizace WWF. (pel)