Společnost Excalibur International realizuje nové projekty pro Indonésii v hodnotě přes 500 mil. eur.

Excalibur International realizuje nové projekty pro Indonésii v hodnotě přes 500 mil. eur (12,2 mld. Kč). Společnost Excalibur International, obchodní agentura ze skupiny CSG, v současné době realizuje dva významné vyzbrojovací projekty pro Indonésii. Informace o nich byla zveřejněna na veletrhu obranných technologií Indodefence 2022, který se konal ve dnech 2. až 5. listopadu v indonéské Jakartě.

V rámci projektu MRAD (Medium Range Air Defence) dodá česká firma indonéským vzdušným silám systém protivzdušné obrany středního dosahu. V rámci projektu KHAN dodá systém taktických balistických raket. Celková cena obou projektů v součtu přesahuje 500 miliónů eur.

Na výrobě obou systémů Excalibur International (nadále EXINT) úzce spolupracuje s tureckým obranným průmyslem a s několika podniky obranného průmyslu v České republice. České firmy dodávají radary několika typů a podvozky Tatra. Češi však zejména plní klíčovou roli systémového architekta a integrátora.

Miloš Šivara, CEO EXINT, uvedl: „Naše společnost hraje roli systémového architekta. Firma Retia je systémovým integrátorem a spolu se sesterským radarovým výrobcem Eldis dodá pro oba systémy radary dvou typů. Jedná se o strategický projekt spolupráce mezi českým a tureckým obranným průmyslem.“

Systém protivzdušné obrany MRAD využívá více druhů řízených střel s různým dosahem a k nim dva radary nejnovější generace od společností Retia a Eldis. Jeden je v kategorii medium range (středního dosahu) a druhý v kategorii long range (dlouhého dosahu). Společně zajišťují přehled o cílech ve vzdušném prostoru i navádění střel.

„Na světovém trhu systémů protivzdušné obrany se v současnosti jedná o unikátní řešení, které zajišťuje vysokou redundanci,“ podotkl Šivara.

Dodávky systému MRAD začnou v roce 2023 a budou trvat několik let. Jeho součástí je několik desítek podvozků typové řady Force od automobilky Tatra Trucks. Ty budou sloužit v několika aplikacích: jako podvozek pro odpalovací zařízení střel, radary, nabíjecí zařízení, systém velení a řízení a mobilní servisní dílny.

Systém balistických raket KHAN má dosah několik set kilometrů. I v tomto případě jsou jeho součástí odpalovací zařízení, velitelská vozidla, nabíjecí vozidla a dílenská vozidla na podvozku Tatra. Bližší podrobnosti o něm se ale nezveřejňují.

„Díky strategické spolupráci s českým i tureckým obranným průmyslem a dlouhodobé přítomnosti EXINT na indonéském trhu jsme naplnili požadavky Indonésie, a to včetně využití podvozku Tatra, který je již tradičně v inventáři indonéské armády,“ dodává Miloš Šivara.

Oba systémy byly vyvinuty na míru dle požadavků indonéské armády. Součástí obou projektů jsou i rozsáhlé offsetové programy, které částečně přenáší výrobu některých obranných technologií do Indonésie. Oba projekty jsou financovány klubem českých i zahraničních bank.

„Těší nás, že oba systémy na veletrhu Indodefence 2022 vzbudily zájem dalších potenciálních zákazníků,“ uzavřel Šivara.

Czechoslovak Group (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který vlastní český podnikatel Michal Strnad. CSG podporuje rozvoj tradičních českých, slovenských i zahraničních společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu.

Jeho součástí jsou například automobilka Tatra Trucks, významný světový výrobce malorážové munice Fiocchi a výrobce radarů Retia. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 10 000 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun.

Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá. (sfr)