Obrana se chystá pořídit granáty za půl miliardy. Bez tendru je má dodat skupina Colt CZ. (Ilustrační foto: Colt CZ)

Ministerstvo obrany se chystá pořídit ruční granáty za půl miliardy korun. Bez tendru je má dodat skupina Colt CZ, dřívější Česká Zbrojovka, pouze výměnou za slib, že výrobu v budoucnu přenese do České republiky. Jak upozornil server Novinky.cz, v tuzemsku je přitom podnik, který dokončuje vývoj ryze českého granátu. Ten však šanci nedostal. 

Předseda představenstva společnosti Colt CZ Lubomír Kovařík v dopise zaslaném resortu obrany v březnu 2021 uvedl, že firma plánuje přesun výroby granátů do Česka. Zároveň navrhl, že by si armáda mohla nakoupit granáty za 500 milionů korun na období minimálně pěti let.

Jak připomněly Novinky, někdejší uherskobrodská Česká Zbrojovka ruční granáty armádě dodávala už v minulosti, když v roce 2017 vyhrála výběrové řízení s finančním stropem 200 milionů korun.

Letos v červnu pak poradní orgán ministryně obrany návrh Kovaříka odsouhlasilo. V současné době probíhají jednání přímo se společností Colt CZ.

Podle informací serveru by vláda měla záměr schvalovat v lednu 2023, o měsíc později by se měla uzavřít rámcová dohoda.

Deník dále upozornil, že se jedná o velkou zakázku s využitím výjimky ze zákona o veřejných zakázkách, tedy napřímo bez soutěže, jako se to v poslední době děje u drtivé většiny objemných zakázek.

Zákon to sice umožňuje, ale podle analytika protikorupční neziskové organizace Transparency International Marka Chromého takové počínání vyvolává podezření. (pel)