Scientist Rebellion obsadilo automobilové muzeum Autostadt v německém Wolfsburgu, které patří automobilce Volkswagen. (Foto: Twitter Gianluca Grimalda)

Scientist Rebellion obsadilo automobilové muzeum Autostadt v německém Wolfsburgu, které patří automobilce Volkswagen. Aktivisté přilepili vědecké výzkumné dokumenty na různé vystavené modely Porsche a pomocí lepidla se připevnili k podlaze – chtějí tak upozornit na klimatickou krizi. Vyhlásili také protestní hladovku požadující, aby úřady a vláda dekarbonizovaly německý dopravní sektor. 

„Jsme zde, protože jako vědci víme, že existuje jasná souvislost mezi množstvím emisí CO2 a nárůstem teplot. A už jsme viděli, že nyní s pouhým 1,2 nárůstem teploty od předindustriální úrovně pozorujeme hladomory, záplavy, sucha a mnoho dalších extrémních povětrnostních jevů. Víme, že to je příčina, a víme, že musíme zastavit emise CO2. Víme, že musíme dekarbonizovat,“ uvedl Gianluca Grimalda.

V příspěvku na Twitteru tvrdí, že Volkswagen, kterému Autostadt patří, je druhým největším výrobcem automobilů na světě, a tak má moc podílet se na snížení emisí z oxidu uhličitého.

Aktivista také zmínil, že skupina si vybrala pavilon Porsche v Autostadtu, aby odsoudila podíl VW na tom, že včas neřešil změnu klimatu.

Devět z 15 výzkumných členů protestující organizace si přilepilo dlaně na podlahu a také se rozhodlo držet hladovku. Ti, kteří se nerozhodli přilepit si ruce k podlaze, použili lepidlo k přilepení studijních dokumentů o rostoucích globálních teplotách na různé modely, které jsou nyní vystaveny.

(Foto: Twitter Gianluca Grimalda)

Výzkumníci uvedli, že Volkswagen by měl přispět ke zpomalení změny klimatu a že hraje velkou roli v boji proti znečištění. Poukázali také na to, že společnost má prostředky k tomu, aby lobbovala u těch, kdo rozhodují, aby dělali správnou věc.

Aktivisté chtějí, aby německá vláda obnovila jízdenku na veřejnou dopravu v hodnotě 9 EUR, která platila během léta, a zavedla omezení rychlosti na všech silnicích v zemi na 100 km/h.

Volkswagen nabídl demonstrantům jídlo, ale po pracovní době vypnul světla a topení. Podle dalšího Grimaldyho tweetu jim nebylo vyhověno v žádosti o nádobu, do níž by mohli vykonat svou potřebu. (pel)

Klimatické aktivistky vychrstly na slavné van Goghovy Slunečnice rajčatovou polévku