Klimatické aktivistky vychrstly na slavné van Goghovy Slunečnice rajčatovou polévku. (Foto: Instagram)

Klimatické aktivistky vychrstly v Národní galerii v Londýně na slavný obraz Slunečnice od nizozemského malíře Vincenta van Gogha rajčatovou polévku. Dílo je naštěstí chráněno sklem, takže nedošlo k poškození. Následně se ženy ze skupiny Just Stop Oil přilepily na zeď. 

Na videozáběrech lze vidět, jak dvě ženy v tričkách Just Stop Oil otevírají plechovky a házejí obsah na mistrovské dílo, než si poté přilepily ruce ke zdi.

Jedna z žen při činu křičela: „Co má větší cenu? Umění nebo život?“

Přítomných návštěvníků galerie se následně zeptala, zda je pro ně důležitější „ochránit umění, nebo ochránit planetu a lidstvo“.

Olej na plátně, jehož hodnota se odhaduje na 72,5 milionu liber (přes 2 miliardy korun), je chráněn skleněným krytem.

„Na rámu je drobné poškození, ale obraz je nepoškozený,“ uvedla galerie.

Obě aktivistky byly zatčeny.

K aktu se přihlásila skupina Just Stop Oil, která požaduje, aby britská vláda zastavila všechny nové ropné a plynové projekty.

Jak připomněl server Novinky.cz, spolek se na umělecká díla zaměřuje dlouhodobě. Dva příznivci se v červenci letošního roku přilepili na obraz Johna Constabla Vůz na seno (1821) rovněž v Národní galerii v Londýně.

Obraz zakryli tištěnou ilustrací, která ho vykreslila jako „apokalyptickou vizi budoucnosti“.

O den později se podle serveru skupina příznivců přilepila na kopii obrazu Leonarda da Vinciho Poslední večeře v Královské akademii umění a na stěnu pod obrazem nastříkala sprejem „No New Oil“ (Už žádnou novou ropu). (pel)