Průměrná úroková sazba hypoték počátkem října 2022 činila 6,20 procenta, ukázaly údaje Fincentra Hypoindexu. (Ilustrační foto)

Zdražování hypoték se mírně zastavilo. Průměrná úroková sazba podle Fincentrum Hypoindexu v září 2022 mírně klesla o 0,03 procenta bodu a k 3. říjnu činila 6,20 procent p. a. Podle odborníků však v nejbližší době významný pokles sazeb očekávat nelze, dokonce může nastat i jejich růst.

Průměrná nabídková sazba hypoték činila na počátku října 6,20 procenta. Oproti srpnu klesla o 0,08 procentního bodu, oproti minulému měsíci pak o 0,03 procentního bodu.

„Některé banky v rámci podzimních kampaní snížily hypoteční sazby, a tak i Fincentrum Hypoindex zaznamenal drobný pokles. Nyní se ustálil na hodnotě 6,20 procenta, což je o tři bazické body méně oproti minulému měsíci. Sazby se tak i nadále drží na stejné úrovni a kopírují vývoj mezibankovních sazeb u České národní banky, která na svém posledním zasedání sazby nezvýšila, uvedl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Nejvýrazněji zlevnily hypotéky nad 80 procent hodnoty zástavy, které jsou určené pro mladé klienty do 36 let, s desetiletou fixací úrokové sazby. Pokles činil 0,08 procentního bodu, nyní jsou v průměru nabízeny za 6,29 procenta.

Hypotéky s fixací tři a pět let zlevnily o 0,04 procentního bodu na 6,7 procenta ročně, resp. 6,24 procenta ročně. U ročních fixací byl pokles o 0,03 procentního bodu na 6,24 procenta.

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 procent odhadní ceny nemovitosti při fixaci na tři roky, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,20 procenta p. a. činí v říjnu 22 991 korun. Ve srovnání s minulým měsícem klesla měsíční splátka hypotéky o 44 korun. (pel)