Spotřeba plynu v ČR už letos meziročně klesla o 18 procent. (Ilustrační foto)

Za prvních osm měsíců roku 2022 byla spotřeba plynu v Česku o 18 procent nižší než v roce 2021. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela (STAN). Byla tak nejnižší od roku 2016. 

Informovalo o tom ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).

„Máme za sebou nejchladnější druhou polovinu září od roku 2018, průměrné denní teploty se už v polovině září propadly pod 10 stupňů Celsia. Čím nižší je teplota, tím vyšší je spotřeba plynu. I navzdory ukončení dodávek plynu z Nord Stream 1 se nám podařilo zajistit dostatek plynu na celou zimu, aktuálně je v zásobnících přes tři miliardy kubíků. Namísto plynu z Ruska k nám nyní proudí plyn z Norska a LNG z Belgie a Nizozemska,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

„Výrazný podíl na tomto optimistickém vývoji má snižování spotřeby plynu každého z nás. A za to chci českým občanům a firmám poděkovat. Za prvních osm měsíců tohoto roku byla spotřeba plynu v Česku o 18 procent nižší než loni. Je nejnižší od roku 2016,“ dodal ministr.

Kromě naplnění zásobníků s plynem se podařilo ve spolupráci s ČEZ získat podíl v LNG terminálu na holandském pobřeží.

„Jedná se o první LNG terminál zprovozněný v Evropě od začátku ruské agrese proti Ukrajině. A celé řadě zemí by se taky hodil, získat se ho ale povedlo právě nám. V případě snížení spotřeby o pětinu, což je teď poměrně reálné, by ale dodávky z tohoto LNG terminálu zajistily až 40 procent roční spotřeby plynu,“ sdělil Síkela.

První loď s LNG terminálem pro Česko již do Eemshavenu dorazila.

„V říjnu počítáme s dalšími dvěma, v listopadu se třemi a takto by se jejich počty měly střídat každý měsíc. Každá loď přitom doveze 100 milionů metrů krychlových plynu,“ doplnil Síkela.

Vláda chce jít v energetických úsporách příkladem. Vznikl tak manuál, který má orgánům státní správy sloužit jako návod, jak dosáhnout snížení spotřeby energií.

MPO připravilo i rady a tipy pro domácnosti a také pro firmy.

Resort zavedl úsporná opatření už na začátku tohoto roku, spotřebu plynu snížil oproti předcházejícím třem letem o pětinu, elektřiny spotřebovalo MPO o 13 procent méně.

„V chladnějších měsících v kancelářích udržujeme teplotu mezi 19 a 21 stupni Celsia. Ještě nižší teplotu máme na chodbách, toaletách nebo ve skladech,“ řekl náměstek Petr Třešňák.

MPO využívá LED osvětlení s pohybovými čidly, vypnulo slavnostní osvětlení budovy a osvětlení kopule. Osvětlení uvnitř budovy se vypíná ihned po odchodu posledních zaměstnanců z budovy. Aktuálně se také instaluje účinné těsnění na rámy oken.

Firmy mohou na úsporná opatření žádat o dotace z OP TAK. Připraveno je 10 miliard korun na pomoc s investicemi do zvýšení energetické účinnosti, do zateplení, vyššího využívání obnovitelných zdrojů nebo snižování energetické náročnosti výroby. (pel)