Česká armáda dostane 2,7 miliardy korun od USA. (Foto: Twitter U.S. Embassy Prague)

Spojené státy dají Ministerstvu obrany ČR 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy korun) na modernizaci armády. Peníze dále poputují na kybernetickou ochranu a částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruské invazi. 

Schválil to americký Kongres.

Informovalo o tom ministerstvo obrany.

„Prostředky samozřejmě použijeme na modernizaci naší armády i na další pomoc Ukrajině. Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců, a velmi si toho vážíme,“ řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„USA nám pomohou chránit naše nasazené vojáky, naši techniku a zbraně před Ruskou hrozbou, ať už technickou nebo informační. Potřebujeme hardware a software, který si vezmeme do operací. Moderní armádní techniku musíme i moderně chránit, antivir na to nestačí,“ uvedl brigádní generál Miroslav Feix ke vzniku tzv. nasaditelných týmů kybernetické ochrany.

Doplnil, že nepůjde o centrum ve fyzickém slova smyslu, ale o software a hardware, který budou používat různé jednotky AČR.

„USA oznámily, že Česku poskytnou 100 milionů dolarů v rámci zahraniční vojenské spolupráce Foreign Military Financing, která je součástí druhého balíčku pomoci  schváleného Kongresem. USA navíc pošlou přibližně 6 milionů dolarů na vytvoření centra kybernetických reakcí,“ uvedla americká ambasáda na Twitteru. 

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě.

„Finanční prostředky, které nám Spojené státy poskytly, jsou důkazem toho, že naši klíčoví spojenci jsou si naší podpory Ukrajině vědomi a oceňují ji. I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS) na Twitteru.

Česká republika patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci Ukrajině. Od začátku konfliktu darovala vojenský materiál v hodnotě přesahující 3,8 miliardy korun. Detaily této pomoci budou z bezpečnostních důvodů zveřejněny až po skončení konfliktu. (pel)