ŠKODA AUTO předala organizaci Zdravotní klaun 2 vozy ENYAQ COUPÉ iV navržené dětmi. (Foto: ŠKODA AUTO)

Dva plně elektrické automobily ŠKODA ENYAQ COUPÉ iV a finanční dar ve výši 1 milion korun předala zástupcům organizace Zdravotní klaun Maren Gräf, členka představenstva společnosti ŠKODA AUTO. Automobilka podporuje dobročinnou organizaci Zdravotní klaun již 20 let finančně i zapůjčenými vozy. Podobu vozů navrhly samy děti ve výtvarné soutěži „Auto pro Zdravotního klauna“.

Vozy budou sloužit k dopravě zdravotních klaunů při jejich terapeutické činnosti, která spočívá v návštěvách dětí a seniorů ve zdravotních a sociálních zařízeních a v případě dlouhodobě nemocných dětí i v domácnostech.

„Více než 20 let trvající spolupráce mezi ŠKODA AUTO a organizací Zdravotní klaun se pro nás již stala srdeční záležitostí a zároveň nedílnou součástí společenské odpovědnosti automobilky v České republice. V rámci našeho závazku mimo jiné zapůjčujeme auta například pro cesty do nemocnic nebo pečovatelských zařízení. Velmi mě těší, že tato vozidla navrhly samy děti, jejichž výtvory na mě zapůsobily svou kreativitou a rozmanitostí. Srdečně děkujeme všem účastnicím a účastníkům, kteří se naší letošní výzvy zúčastnili,“ uvedla Maren Gräf, členka představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast Lidé a kultura.

(Foto: ŠKODA AUTO)

Předání vozů proběhlo v Praze během odpolední akce určené zejména rodinám s dětmi. ŠKODA AUTO zajistila bohatý doprovodný program, přítomní byli i herec Josef Trojan či moderátor Tomáš Zástěra a herečka Barbora Jánová.

„Děkujeme společnosti ŠKODA AUTO za skvělou spolupráci, která trvá již dvacet let, za poskytnuté automobily i finanční dar. Využijeme je, jak jen nejlépe dovedeme, a sice rozdáváním radosti a úsměvů tam, kde jsou potřeba nejvíce. Věříme, že naše vozy navíc díky nápaditým potiskům od dětí budou vyvolávat dobrou náladu všude, kudy pojedou,“ řekla Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka organizace Zdravotní klaun.

Podoba obou automobilů vzešla ze soutěže „Auto pro Zdravotního klauna“, kterou během léta uspořádala automobilka ŠKODA AUTO. Obrázky vytvářely děti ve věku do 15 let a následně je do soutěže zasílaly v tištěné nebo elektronické podobě.

Do kreslení se mohly pustit i děti v nemocnicích, kde byly k dispozici předtištěné omalovánky.

(Foto: ŠKODA AUTO)

Celkem děti odeslaly bezmála dvě stovky návrhů, z nichž odborná porota složená ze zástupců ŠKODA AUTO a neziskové organizace Zdravotní klaun vybrala 20 finálních designů a o tom nejúspěšnějším následně rozhodla veřejnost hlasováním na internetu.

Druhý návrh určila odborná porota.

Autorkami vítězných podob aut pro klauny se staly 14leté Marie Gaubová a Anna Isabel Baslerová, které si za svá díla odnesly hodnotné ceny.

Smyslem výtvarné soutěže „Auto pro Zdravotního klauna“ bylo zviditelnit důležité poslání Zdravotních klaunů, kteří od roku 2001 pomáhají dětským a geriatrickým pacientům procházet léčbou s úsměvem.

Součástí designu vozů jsou proto i QR kódy, které umožňují finančně podpořit organizaci Zdravotní klaun i těm, kteří vozy potkají.V České republice působí 93 profesionálních zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 10 domovů pro seniory a 1 hospic.

Zlepšení psychického stavu během hospitalizace je přínosné nejen pro pacienty, ale přenáší dobrou náladu i na ošetřující personál. Se svým heslem „Kde je smích, je i naděje“ v současnosti pomáhají překonat složitou situaci i dětem a rodinám, které byly nuceny uprchnout před válkou z Ukrajiny.

Pomoc dětem a seniorům patří k základním pilířům společenské odpovědnosti automobilky ŠKODA AUTO na mnoha úrovních, včetně pomoci vzdělávacím zařízením, organizacím na ochranu ohrožených dětí nebo institucím působícím v sociálních službách.

(Foto: ŠKODA AUTO)

(Foto: ŠKODA AUTO)

(pel)