Spotřební daň na benzín v ČR vzroste o 1,50 Kč. Vláda sníženou daň nechává jen u nafty. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Vláda ČR schválila snížení spotřební daně na naftu o 1,50 Kč na litr do konce roku 2023. Původně měla snížená sazba platit jen do konce září 2022. Naopak u benzínu se snížená spotřební daň od října vrátí na původní úroveň, tzn. vzroste o 1,50 Kč na litr, což s DPH vychází u litru Naturalu 95 asi na 1,80 Kč za litr.

Ministerstvo financí předložilo vládě návrh na pokračování snížené spotřební daně na motorovou naftu o 1,50 Kč na litr. Vláda návrh schválila a v pátek 16. září by ho měla začít projednávat Sněmovna ve zrychleném procesu legislativní nouze, informovalo ministerstvo financí.

Snížení spotřební daně na motorovou naftu o 1,50 Kč na litr do konce roku 2023 je podle ministerstva reakcí na stávající mimořádnou ekonomickou situaci a přetrvávající zvýšené ceny pohonných hmot, zejména motorové nafty.

Původně mělo snížení daně platit od 1. června do 30. září 2022 jako dočasná úleva řidičům s vysokými cenami pohonných hmot v důsledku rostoucích cen ropy a paliv na evropských a světových trzích. Aktuálním návrhem MF se toto dočasné snížení daně prodlouží do konce roku 2023, nabýt účinnosti by mělo od 1. října 2022.

Na konci září tak nedojde k avizovanému opětovnému nárůstu sazby daně z motorové nafty, čímž se umenší tlak na další nárůst nákladů domácností a podnikatelů, neboť náklady na dopravu vstupují do většiny sektorů ekonomiky.

„Chceme tím pomoci hlavně českým autodopravcům, kteří jezdí primárně právě na naftu, aby byli zejména v příhraničních oblastech více konkurenceschopní. Většina okolních zemí totiž aplikuje minimální sazbu spotřební daně danou evropskou směrnicí. Při započtení DPH se přitom snížení spotřební daně o korunu padesát může promítnout do konečných cen pro řidiče až o 1,80 koruny na litr. Právě o tolik by od října vzrostly ceny na čerpacích stanicích, kdybychom sníženou daň neprodloužili,“ uvedl k tomu ministr financí Zbyněk Stanjura.

Navržené snížení spotřební daně u nafty o 1,50 Kč na litr je technicky nejvyšší možné, které České republice povoluje směrnice Evropské unie stanovující povinné minimální sazby spotřebních daní.

Ministerstvo financí odhaduje celkový negativní dopad tohoto opatření ve výši 9,6 mld. Kč ročně. Zhruba 8,7 mld. Kč připadá na státní rozpočet a zbývajících 0,9 mld. Kč na rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury.

U benzinu však výjimka, která platí od června, koncem září skončí. Spotřební daň tak u benzínu vzroste o 1,50 Kč za litr, což s DPH vychází u litru Naturalu 95 asi na 1,80 Kč.

Povede to zřejmě k tomu, že se průměrná cena benzinu vrátí zpět nad 40 korun.

V posledních týdnech pohonné hmoty u čerpacích stanic mírně zlevňují. Cena nejprodávanějšího Naturalu 95 podle společnosti CCS ve středu činila v průměru 39,09 Kč, nafta stála průměrně 44,70 Kč.

Od začátku září klesly ceny benzinu o 1,30 Kč a nafty o 55 haléřů.

Benzin je tak nejlevnější od začátku března. Ceny budou do konce měsíce ještě klesat, pak ale benzin kvůli konci snížení spotřební daně o 1,50 Kč za litr opět zdraží nad hranici 40 Kč.

Sněmovna schválila prodloužení platnosti nižší sazby daně u nafty

Prodloužení snížení spotřební daně na naftu o 1,5 koruny na litr schválila Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze hlasy 144 ze 147 přítomných poslanců. Poslanci tak schválili návrh vlády. Vládní novela o spotřebních daních se však netýkala benzínu. Předlohu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Spotřební daň z benzínu se vrátí z nynějších 11,34 koruny na původní částku 12,84 Kč na litr a to od 1. října 2022.

U nafty podle předlohy dál zůstane sazba 8,45 Kč z litru místo 9,95 koruny. (sfr)