Česká zbrojovka vydražila Pistoli CZ 75 REPUBLIKA za rekordních 980 tisíc korun.

Česká zbrojovka vydražila Pistoli CZ 75 REPUBLIKA za rekordních 980 tisíc korun. Zbraň se dražila společně s dalšími uměleckými díly. Pistole CZ 75 REPUBLIKA byla vydražena za nejvyšší částku ze všech dražených děl večera, což podle firmy dokládá, že „ryté zbraně z České zbrojovky se vedle významných uměleckých děl řadí k nejlepším investicím současnosti“.

Původní cena pistole CZ 75 REPUBLIKA činila 200 tisíc korun.

Česká zbrojovka uvedla v roce 2018 k příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky na trh limitovanou edici pistolí CZ 75 REPUBLIKA. Tvořilo ji pouhých sto exemplářů, z nichž každý byl opatřen špičkovým rukodělným zdobením s motivy československých státních symbolů a unikátním výrobním číslem.

Základ edice CZ 75 Republika tvoří celoocelový model CZ 75 B ráže 9 mm Luger, moderní pokračovatelka jedné z nejslavnějších československých zbraní všech dob. Povrchová úprava rámu a závěru je provedena černěním a leštěná na vysoký lesk.

Na vysoký lesk je leštěna i hlaveň. Kontury rámu a závěru jsou zvýrazněny zdobnou linkou vytvořenou inkrustací 24karátového zlata. Do takto vymezených ploch byly umístěny rytiny s motivem lipové ratolesti, která tvořila důležitou součást státní symboliky meziválečné Československé republiky.

Týká se to také přední a zadní části rukojeti, kde rytina nahradila obvyklé vertikální zdrsnění pro jistější úchop. Zlatá linka a plastická rytina lipové ratolesti zdobí rovněž dno patky zásobníku.

Čtyřiadvacetikarátové zlato se dále využilo na pozlacení ovládacích prvků – spouště, kohoutu, záchytu závěru, zádržky zásobníku a hmatníku manuální pojistky včetně jejich os vystupujících z pravé strany rámu, vytahovače a šroubů uchycujících anatomické střenky. Střenky jsou z kořene vřesovce stromovitého neboli z briáru. Krásnou kresbu hnědého dřeva zvýrazňuje politura.

Zvláštní kapitolu představuje malý znak republiky Československé z let 1920 až 1938. Ten je věrně zhotoven ze zlata (což stvrzuje puncovní značka) a vsazen do pravého boku rámu mezi osy pojistky a záchytu závěru.

Na levé straně závěru jsou s využitím vkusného retrofontu vypáleny popisy PRAVDA VÍTĚZÍ (heslo používané na vlajce prezidenta republiky i na velkém státní znaku) a CZ 75 REPUBLIKA. Na obvyklé místě nechybí tradiční ochranná známka České zbrojovky a.s. a určení ráže zbraně. Zleva na rámu je ve dvou řádcích vypálen menší nápis Vyrobeno v České republice v edici 100 kusů.Na pravé straně rámu, závěru a hlavně v prostoru výhozného okénka je vedle předepsaných zkušebních značek vypáleno unikátní výrobní číslo v rozsahu CSR-1918 až CSR-2018. Vpředu na pravém boku závěru je uvedeno, jaké výročí tato edice připomíná: 1918–2018

Každý exemplář pistole CZ 75 REPUBLIKA je uložen v originální kazetě, vyrobené ze tří druhů dřev a opatřené nožkami. Víko zdobí plastická řezba lipové ratolesti, která obklopuje československý velký státní znak z období první republiky. Boky kazety jsou dýhovány tmavou ořechovou kořenicí.

V kazetě je pistole usazena do mikroplyšového, tmavě červeného polstrování. Do víka je zapaspartován portrét první československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka doplněný velkým státním znakem republiky Československé na ručním papíře. V otevřené poloze víko kazety přidržují dvě textilní trikolory. Kazeta se dodává v ochranném balení z černého laminovaného kartonu s logem České zbrojovky. (sfr)