MMR: Česko dosáhlo historického úspěchu v žebříku čerpání eurodotací. (Ilustrační foto: redakční koláž)

Česko dosáhlo historického úspěchu v žebříku čerpání eurodotací, když se propracovalo na celkově 4. místo v rámci zemí EU. Celkově příjmy České republiky z EU přesáhly její odvody o 65,3 mld. Kč. Po přičtení zálohy z českého Národního plánu obnovy ve výši 23,5 mld. Kč tak za rok 2021 je Česká republika čistým příjemcem 88,8 mld. Kč.

Informovalo o tom ministerstvo pro místní rozvoj.

„Ke konci července Česká republika postoupila v žebříčku čerpání členských států EU na 4. místo a dosáhla tak historického úspěchu,“ uvedl úřad.

Evropská komise již zaslala na realizaci projektů do Česka přes 80 % všech vyčleněných prostředků pro období 2014-2020.

„Za poslední měsíc se Česká republika zlepšila hned o 3 místa. Pouze 5 států dosáhlo na 80 a více % a Česká republika je mezi nimi. Díky podpoře z evropských fondů tak můžeme rozšiřovat infrastrukturu, zlepšovat životní prostředí, podpořit inovace i modernizace v našich městech a obcích, včetně škol, nemocnic a kulturních památek,“ upřesnil ministr Ivan Bartoš (Česká pirátská strana).

„Z fondů EU je také podpořeno snižování energetické náročnosti budov nebo podpora podnikání, a to nejen v zemědělství. Oblasti podpory tak reagují na současné problémy,“ dodal.

Podle MMR čísla dokazují, že „nastavený systém je funkční a čerpání pokračuje dle plánu“.

Nejvíce peněz vůči celkové alokaci přišlo na účty příjemců v Operačním programu „Výzkum, vývoj a vzdělávání“.

Díky iniciativě Ministerstva pro místní rozvoj a dalších členských zemí se očekává na podzim schválení návrhu na úpravu evropské legislativy, aby vzhledem k současným krizím dočerpání všech prostředků mohlo proběhnout hladčeji a flexibilněji, uvedl Bartošův resort. (sfr)


PŘEHLED DOTOVANÝCH PROJEKTŮ ZDE.