Tři čtvrtiny Čechů u sebe nosí hotovost, nejčastěji jde o částku 200 až 1 000 korun, ukázal průzkum pro Raiffeisenbank. (ilustrační foto)

Tři čtvrtiny Čechů (76 %) u sebe nosí hotovost, nejčastěji jde o částku 200 až 1 000 korun. Peněženky Čechů jsou dále vybaveny věrnostními kartami, fotografiemi partnera a rodiny, vizitkami a téměř čtvrtina (23 %) z nich nosí u sebe i rybí šupinu pro štěstí.

Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Tři ze čtyř Čechů u sebe nosí nějakou hotovost vždy (34 %) nebo alespoň ve většině případů (42 %). Jde přitom o pokles o 14 procentních bodů oproti dotazování před pěti lety.

Na hotovost častěji spoléhá starší generace a také respondenti z domácností s příjmem do 20 tisíc korun.

Češi u sebe většinou nosí částku mezi dvěma stovkami a tisícikorunou (72 %). Pětina dotazovaných pak v peněžence obvykle nosívá více než tisícikorunu, dalších 9 % naopak méně než dvě stě korun.

„Jakkoliv je bezkontaktní placení už několik let na vzestupu a je jednoznačným trendem, je vidět, že Češi jsou zvyklí krýt si záda alespoň minimální částkou v hotovosti. To je může, obzvlášť nyní v letních měsících, kdy se vydáváme za turistikou do odlehlejších míst, zachránit před nepříjemnými momenty,“ uvedla Tereza Kaiseršotová, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

„Stánky se sezónním občerstvením, restaurace v malých obcích nebo atrakce na místech se slabším internetovým připojením mohou totiž požadovat výhradně hotovost, a k nejbližšímu bankomatu to může být i několik kilometrů,“ dodala mluvčí.

Kromě pro bankovky či drobné Češi do peněženky nejčastěji sahají pro věrnostní karty, které tam nosí 74 % Čechů. Oblíbené jsou také fotky partnerů a dalších členů rodiny, ty v peněžence nosí více než třetina (36 %) tázaných.

Na dalších místech potom figurují vizitky (31 %), ale také symbolické či praktické doplňky jako rybí šupiny (23 %) nebo náplasti (12 %). Menší, ale nezanedbatelná část Čechů nosí běžně v peněžence kondom (4 %) a stejný počet spoluobčanů peněženku vůbec nemá. (pel)