Hodnota peněz kvůli inflaci klesá. Základem řešení je nedržet si hotovost. (Ilustrační foto)

Hodnota peněz kvůli inflaci klesá. Základem řešení je nedržet si hotovost. Ještě před pár lety něco zcela neočekávatelného, dnes krutá realita: Meziroční inflace v Česku pomalu překračuje 15 % a reálná hodnota úspor výrazně klesá. Jak inflaci vzdorovat?

Základem je nedržet hotovost

Na inflaci lze pohlížet dvěma úhly pohledu. Většina populace ji vnímá jako zdražování – tedy růst cenové hladiny zboží a služeb. Inflaci lze ale definovat také jako pokles kupní síly peněz. Jinými slovy – zboží a služby mají stále stejnou hodnotu („rajče je pořád rajče“) – peníze jsou tím, co na hodnotě ztrácí.

Pro lidi, kteří nemají ekonomické vzdělání, je těžké takto situaci vnímat. Vždyť na bankovce je napsána stále stejná hodnota a rajče je tím, co má cenovku vyšší. Existuje ale rozdíl mezi cenou a hodnotou.

Ve chvíli, kdy dokážete finance vnímat v tomto kontextu, pochopíte, že hodnotu peněz uchováte tak, že za ně dnes nakoupíte něco, co bude mít v budoucnu vyšší cenu. Hledáte uchovatele hodnoty.

Uchovatelem hodnoty mohou být nemovitosti, umělecká díla, sběratelské předměty, komodity nebo například akcie a kryptoměny.

Investor hledá nejvyšší výnos při nejnižším riziku

Pokud investujete do nějakého uchovatele hodnoty (aktiva), měli byste mít stanovený cíl takové investice – požadovanou výnosnost. Ve chvíli, kdy znáte požadovanou výnosnost, hledáte aktivum, které vám tento výnos dokáže nabídnout s nejnižším rizikem.

Mezi relativně rizikovější investice například patří investice do kryptoměn. Výměnou za vyšší riziko dokážou nabídnout potenciál několikanásobného zhodnocení prostředků v krátkém čase. Stejně tak je ale nutné počítat se značným rizikem poklesu ceny vybrané kryptoměny.

Do kryptoměn můžete snadno investovat například přes českou kryptoměnovou burzu Coinmate. Ta v oboru působí již od roku 2014, nabídne snadnou registraci, přehledné uživatelské prostředí v českém jazyce a poměrně unikátní možnost obchodovat kryptoměny za české koruny.

Nastavte si portfolio

Pro vyvážení míry rizika a výnosu byste měli investovat do různých aktiv a titulů. Neměli byste vše takzvaně vsadit na jednu kartu. Část finančních prostředků tedy uložíte například do akcií, další do komodit a nemovitostí a zbylé prostředky můžete zkusit zhodnotit prostřednictvím zmíněných kryptoměn. Jakou část vložíte do konkrétních aktiv, pak záleží právě na očekávaném výnosu a vaší toleranci vůči riziku.

Spolehlivá ochrana proti inflaci? Investujte sami do sebe

Pokud chcete spolehlivě předejít snížení životní úrovně, musíte investovat především do sebe.

Patříte-li v nějakém oboru mezi nejlepší pracovníky, vaše práce bude vždy náležitě ohodnocena. Představte si na chvíli sami sebe jako službu nebo zmíněné zboží v regálu. Hodnota vaší práce je stále stejná, nebo dokonce roste s tím, jak se učíte novým věcem. Pokud klesá hodnota peněz, logicky platí, že cena vaší práce musí růst. A tak jste v pozici, kdy budete vyjednávat o vyšší odměně. Patříte-li k nejlepším v oboru, váš zaměstnavatel či obchodní partner nebude mít na výběr nic jiného než na novou cenu přistoupit. Dobře totiž ví, jaká je vaše hodnota. (kom)