Stavební výroba v ČR v dubnu zpomalila růst na 4 %. Průmysl klesl o 3,8 procenta. (Ilustrační foto)

Stavební výroba v Česku dubnu reálně zpomalila meziroční růst na čtyři procenta z březnových revidovaných 8,8 procenta. Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta z březnových revidovaných 1,3 procenta. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Pozemní stavitelství, tedy stavba bytových i nebytových budov, se ve srovnání se stejným měsícem roku 2021 letos zvýšila o 6,3 procenta.

Inženýrské stavitelství, tj. budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně kleslo o 1,8 procenta.

Meziměsíčně byla stavební produkce o 1,9 procenta nižší.

„Stavební produkce v dubnu vzrostla o čtyři procenta a nepřetržitě roste již 12 měsíců v řadě. Od počátku letošního roku vzrostla o téměř osm procent,“ upřesnil ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Stavební úřady v dubnu vydaly 7181 stavebních povolení, což je meziročně o 9,8 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 47,3 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 vzrostla o 25,8 procenta.

„Pokles počtu stavebních povolení byl zčásti ovlivněn vyšší srovnávací základnou z loňského dubna, kdy stavební úřady doháněly covidové manko. Růst orientační hodnoty byl způsoben povolením velkých staveb dopravní infrastruktury,“ doplnila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet zahájených bytů v dubnu meziročně klesl o 0,8 procenta, bylo jich 3562. Počet dokončených bytů ve srovnání s loňským dubnem meziročně vzrostl o 5,3 procenta a činil 3043 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se v dubnu meziročně zvýšil o 0,9 procenta, když průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců podle statistiků meziročně vzrostla o 10,5 procenta.

Meziroční pokles průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta

Meziroční pokles českého průmyslu v dubnu zrychlil na 3,8 procenta z březnových revidovaných 1,3 procenta. Důvodem je pokles automobilové výroby, kde přetrvávající problémy s nedostatkem dílů ještě zhoršuje vysoká srovnávací základna z loňského roku.

V meziměsíčním srovnání byla průmyslová produkce nižší o 0,8 procenta.

„Na dubnových výsledcích se podepsala především vysoká srovnávací základna. Před rokem jel celý průmysl po ukončení covidových omezení na plné obrátky, a to včetně výroby automobilů,“ informoval Matějka.

Vysoká srovnávací základna významně ovlivnila i výsledky výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení. (sfr)