Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS se představí na veletrhu Eurosatory 2022 v Paříži. (Ilustrační foto)

Po šestileté přestávce se v Paříži ve dnech 13. až 17. června uskuteční mezinárodní veletrh obranných technologií a vojenské techniky Eurosatory 2022. Své produkty tam bude vystavovat na 1800 výrobců i prodejců speciální techniky z více než šesti desítek zemí a chybět mezi nimi nebudou ani společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a automobilka TATRA TRUCKS, které jsou tradičními účastníky na tomto veletrhu.

Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a TATRA TRUCKS budou reprezentovat český a slovenský obranný průmysl na stánku K528 v hale 5A, kde představí novinky a produkty ze svého portfolia.

Letošní společná expozice CSG a TATRA TRUCKS je největším českým stánkem na tomto prestižním veletrhu.

Mezi vystavovateli budou konkrétně společnosti EXCALIBUR ARMY, TATRA TRUCKS, ELDIS, RETIA, MSM GROUP a EXCALIBUR INTERNATIONAL.

Letošní ročník Eurosatory bude zvláště pro společnost EXCALIBUR ARMY velmi výjimečný, firma totiž představí hned dvě novinky ve světové premiéře.

V prvním případě jde o prototyp nové samohybné kolové houfnice MORANA nové koncepce. Tento moderní dělostřelecký systém na podvozku Tatra Force 8×8 disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží umístěným v pancéřované otočné věži.

Jde o plně automatizovaný dělostřelecký systém, který je plně kompatibilní se standardy NATO a dokáže vést vysoce efektivní palbu na cíl díky moderním elektronickým systémům a výkonům zbraně.

Nová houfnice má modulární řešení, přičemž nástavba se zbraní i vezenou municí může být instalována na různé podvozky včetně pásových.

Další světovou premiérou z produkce EXCALIBUR ARMY bude taktický vyprošťovací a odsunový automobil TREVA-30 postavený rovněž na podvozku Tatra Force 8×8.

Koncepčně a generačně jde o zcela nový vyprošťovací prostředek české provenience. Vozidlo je vybaveno navijákem o základním tahu 25 tun a dvounavijákovým jeřábem o nosnosti 30 tun.

K odsunu automobilů, obrněných kolových vozidel a jiné techniky využívá instalovanou hydraulickou vidlici v zádi vozidla. Automobil je vybaven pancéřovanou čtyřdveřovou kabinou, která pojme kromě řidiče a operátora i osádku odtahovaného vozidla.

Novinkou v expozici EXCALIBUR ARMY bude i lafetový systém Karancho určený pro těžký kulomet KPVT ráže 14,5 mm.

Další vozidlo ve společné expozici CSG představí i automobilka TATRA TRUCKS. Půjde rovněž o světovou premiéru, a to v podobě typu Tatra Phoenix 8×8 s novou pancéřovanou kabinou z produkce TATRA DEFENCE VEHICLE.

Kabina vychází z projektu obrněných automobilů řady DAF CF na podvozku Tatra pro belgickou armádu. Nová kabina poskytuje vysokou balistickou i protiminovou ochranu osádky až do úrovně 3 dle norem STANAG.

Společnost ELDIS na veletrhu Eurostary vystaví modely svých stěžejních produktů v oblasti letištních radarů. Půjde například o primární přehledový radar RL-2000 a monopulsní sekundární přehledový radar MSSR-1, ale také o kombinaci těchto dvou radarů RL-2000/MSSR-1.

Dalším významným produktem firmy ELDIS je i osvědčený a komerčně úspěšný přesný přibližovací radar PAR-E. Se svými výrobky společnost v poslední době uspěla například v Česku, na Slovensku, v Německu, Polsku, Indii, Indonésii, Číně, Pákistánu či Malajsii.

Na veletrhu nebude chybět ani firma RETIA, která představí maketu víceúčelového 3D radaru ReGuard. Tento pulsně-dopplerovský radar je určen pro detekci a současné sledování pozemních cílů a pomalých nízkoletících objektů s malou odraznou plochou.

Radar umožňuje současné sledování pozemních i vzdušných cílů a dokáže zachytit široké spektrum objektů. Je tedy vhodný například k ochraně bodových cílů nebo důležité infrastruktury, uplatní se dobře také v antidronových systémech např. při střežení letišť, ale i v systémech protivzdušné obrany.

RETIA bude vedle radaru ReGuard vystavovat i unikátní radar ReTwis 5. Tento lehký a přenosný radar dokáže detekovat a sledovat živé osoby i zvířata, které se nacházejí za zdí nebo za jinou nekovovou překážkou.

ReTwis 5 se díky svým vlastnostem i schopnostem řadí na špičku ve své oblasti, o čemž svědčí i to, že získal zakázky u bezpečnostních sborů v Česku a dalších zemích, jako jsou například USA.

V Paříži budou společnosti patřící do MSM GROUP vystavovat celou škálu velkorážové munice. Půjde o různé typy dělostřelecké munice ráže 155 mm vyráběné společností ZVS, včetně cvičné, a dále komponenty pro dělostřeleckou munici.

Vedle toho představí Fábrica de Municiones de Granada (FMG) patřící rovněž do MSM GROUP dělostřeleckou munici ráže 105 mm a také tankovou munici ráže 120 mm a 105 mm, které splňují všechny standardy NATO.

Své zástupce bude mít na letošním ročníku Eurosatory i společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL, která působí jako exportní agentura zastupující firmy průmyslového holdingu CSG na mezinárodním trhu.

Firma potenciálním partnerům a zákazníkům přiblíží své služby a projekty v rámci audiovizuálních prezentací a jednání. Ve spolupráci s firmou RETIA pak představí systém protivzdušné obrany MRAD. (tis)


O CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu.

V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl.

S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O TATRA TRUCKS

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací.

Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena také na export do desítek zemí světa.

Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.