Objem poskytnutých hypoték se v dubnu propadl o 40 procent. (Ilustrační foto)

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu 2022 proti předchozímu měsíci propadl o 40 procent. Zesílil i meziroční pokles, který překonal 60 procent. Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypoteční úvěry v celkovém objemu přes 17,5 miliardy korun. 

Ukázala to statistika České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor.

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl zhruba o 40 procent, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték.

Banky a stavební spořitelny dle dubnového ČBA Hypomonitoru poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 miliardy korun, zatímco v březnu činil objem přes 30 miliard korun.

Ve srovnání s dubnem minulého roku jde o více než 60% pokles.

Do vývoje nově poskytnutých hypoték tak podle ČBA patrně promluvila kromě vyšších úrokových sazeb také přísnější úvěrová pravidla pro poskytování hypoték ze strany České národní banky platná od dubna.

Přicházející zpřísnění pravidel vedlo k určitému předzásobení a k vyššímu zájmu o hypotéky v dřívějších měsících, což pokles čísel v dubnu patrně umocnilo.

„Ačkoliv zájem o vlastní bydlení ve společnosti neklesá, rychle se snižuje množství lidí, kteří jsou ochotni a schopni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. Za ČSOB Stavební spořitelnu v aktuálních výsledcích vidíme pokračující propad objemu uzavřených úvěrů ze stavebního spoření. Vzhledem k nejistému vývoji na trhu očekáváme, že propad objemů může pokračovat i v dalších měsících,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Objem skutečně nově poskytnutých hypoték (bez refinancování) v dubnu poklesl o více než 11 miliard korun, a to z březnových 25,4 miliardy korun na 14,2 miliardy korun. Jde o nejnižší objem zhruba za poslední 3 roky.

U refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) pak ze 4,9 miliardy korun na 3,3 miliardy korun.

Počet nově poskytnutých hypoték poklesl pod 4,5 tisíce, zatímco průměrný měsíční počet poskytnutých hypoték v prvním čtvrtletí letošního roku přesahoval 7 tisíc a loni pak 9,5 tisíce.

Meziroční propad je v případě skutečně nových hypoték mírně slabší, i tak ale v dubnu zesílil z přibližně 30 na 50 procent.

Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů v dubnu vzrostla na 4,39 procenta z březnových 4,15 procenta.

„Vzhledem k přetrvávajícímu konfliktu na Ukrajině a dalším proinflačním tlakům dopadajícím na úrokové prostředí předpokládáme, že i hypoteční úrokové sazby budou ještě nějaké období růst. Ve druhé polovině letošního roku však očekáváme, že se tempo růstu zpomalí a případně nějakou dobu budou sazby stagnovat,“ řekla Soňa Holíková, manažerka pro hypoteční úvěry mBank.

Průměrná výše hypotéky v dubnu oproti předchozím měsícům mírně poklesla a pohybovala se mírně pod úrovní 3,2 milionu korun.

S přísnějšími pravidly ze strany ČNB a vysokými úrokovými sazbami zvyšujícími měsíční splátky totiž musely některé domácnosti zamýšlenou výši hypotéky snížit.

Za celý loňský rok bylo poskytnuto téměř 178 tisíc hypoték, o polovinu více než v roce 2020. Celkový objem včetně refinancování dosáhl v roce 2021 rekordního objemu 541 miliard korun, v roce 2020 činil objem 312 miliard korun. (pel)

Boj ČNB s inflací pokračuje: Banka zvedla základní úrokovou sazbu na 5,75 procenta