Aero je v užším výběru na dodávku cvičných letounů L-39NG pro Filipíny. (Ilustrační foto)

Aero Vodochody je v užším výběru na dodávku cvičných letounů L-39NG pro Filipíny, informovala firma v souvislosti s obranným veletrhem ADAS, který po několika odkladech proběhl v hlavním městě Filipín Manile. Společnost AERO Vodochody AEROSPACE na něm jako jeden z hlavních vystavovatelů prezentovala především vlajkový produkt L-39NG.

Tento letoun podle firmy přesně zapadá do výcvikového konceptu filipínského letectva, který aktuálně prochází rozsáhlou modernizací.

Za podpory Ministerstva Obrany České republiky a české ambasády v Manile se během veletrhu uskutečnila celá řada důležitých obchodních jednání.

Zástupci Aera jednali např. s ministrem obrany Filipín Delfinem N. Lorenzanou, poradcem pro národní bezpečnost Hermognesem Esperonem, Ministrem dopravy Arthurem P. Tugadem a velitelem letectva mgen. Connorem A. Canlasem.

„Filipínské vzdušné síly momentálně hledají náhradu za dosluhující letouny S-211, které slouží především k výcviku stíhacích pilotů. Koncept L-39NG nabízí filipínskému letectvu celou řadu výhod,“ uvedl Viktor Sotona, CEO a prezident společnosti Aero.

„Mezi největší přednosti se řadí zejména komplexní výcvikový systém obsahující letoun L-39NG, výcvik pilotů a pozemního personálu, simulační řešení, moderní koncept údržby a v neposlední řadě zbraňové systémy,“ upřesnil.

AERO Vodochody AEROSPACE se zaměřuje na vývoj, výrobu, údržbu a vylepšení civilních a vojenských letadel a je největším leteckým výrobcem v České republice a jedním z nejstarších leteckých výrobců na světě. V oblasti vlastních letounů je Aero stálým partnerem řady armádních letectev a má silnou pozici na trhu s vojenskými cvičnými a lehkými bitevními letouny.

Díky 11 tisícům letounů, které vyrobilo za sto let své existence, stovkám stále používaných letounů L-39 Albatros sloužících u desítek vojenských provozovatelů i v řadě demo týmů, a zejména díky svému novému letounu L-39NG se Aero profiluje jako lídr na světovém trhu s proudovými cvičnými letadly.

V oblasti civilního letectví Aero spolupracuje s největšími leteckými výrobci na široké škále projektů a je partnerem v několika risk-sharingových programech, kde je zodpovědné nejen za výrobu a montáž leteckých celků, ale také za jejich vývoj.

Letoun L-39NG je moderní a efektivní lehký proudový letoun schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů moderních vzdušných sil. Letoun vychází z aerodynamické koncepce původních L-39 s optimalizovanými prvky ke snížení odporu a zvýšení účinnosti, a využívá soudobé technologie výroby a moderní vybavení.

Pohon obstarává vysoce úsporný motor FJ44-4M dodávaný s údržbovým systémem TAP Blue, který uživatelům zajišťuje bezprecedentní letuschopnost a predikovatelnost údržbových nákladů. Avionika letounu je připravena pro výcvik budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace a může být do značné míry přizpůsobena požadavkům zákazníka.

Letoun je v bojové variantě vybaven pěti závěsníky pro nesení výzbroje. Součástí letounu je i široké spektrum simulačních technologií včetně zapojení do vysoce moderního taktického simulačního centra s cílem zvýšit účinnost výcviku. (sfr)