Společnost CSG USA uspěla s radarem ReTwis 5 v soutěži moderních technologií MoSAIC Challenge 2022.

Soutěž MoSAIC Challenge 2022, kterou zorganizovalo Ministerstvo obrany Spojených států amerických, Ministerstvo obrany Izraele a Merage Insitute, zná své vítěze. V kategorii Human Detection Presence (Detekce lidské přítomnosti) se vítězem stala společnost CSG USA s radarem ReTwis 5 (americké označení POLR-1).

Dne 7. dubna se v izraelském hlavním městě Tel Aviv uskutečnila závěrečná konference a slavnostní vyhodnocení letošního ročníku soutěže MoSAIC Challenge. Soutěž organizoval Merage Institute, který podporuje ekonomickou spolupráci USA a Izraele, ve spolupráci s americkým a izraelským ministerstvem obrany.

Celkově se na akci MoSAIC Challenge představilo 39 firem a institucí z celého světa, které soutěžily v pěti tematických disciplínách: taktické robotické systémy, detekce lidské přítomnosti, navigace v interiéru, mapování místnosti a označování člověka/objektu.

Účelem soutěže, která se zaměřuje na využití nejnovějších technologií, bylo najít vhodné systémy pro zlepšení autonomního manévrování v rámci misí a operací ve vnitřních a uzavřených prostorách.

Systémy všech účastníků byly v rámci tematických scénářů testovány několik dní ve městě Jerucham, kde bylo pro účely MoSAIC Challenge postaveno kryté „budoucí bojiště“.

V rámci testování se firmy musely popasovat s různými úkoly, jako například s označováním lidí a objektů, strukturním mapováním, detekcí člověka přes zeď nebo také s nástrahami plynoucími z fyzických překážek v zastavěných oblastech.

Na základě hodnocení odborné poroty se v kategorii „detekce lidské přítomnosti“ na prvním místě umístila společnost CSG USA se svým přenosným radarem ReTwis 5 (v USA označován jako POLR-1).

Jakožto vítěz své kategorie obdržela společnost CSG USA finanční výhru 75 000 amerických dolarů. Kromě peněžní výhry se společnost CSG USA, společně s vítězi a finalisty všech 5 výzev, bude moci zapojit do start-up workshopů Merage Institutu v Kalifornii.

Poté, co se přenosný radar ReTwis 5 osvědčil u policejních jednotek v USA, je vítězství v jedné z tematických oblastí v soutěži MoSAIC Challenge 2022 dalším důkazem toho, jak kvalitním produktem ReTwis 5 je. Zároveň se úspěchem v této mezinárodní soutěži otevírají další příležitosti pro rozvoj této technologie.

Systém ReTwis 5 (Retia Through-Wall Imaging System) je unikátní malý přenosný radar, který je schopen detekovat a sledovat osoby a živé bytosti za nekovovými překážkami, a to jak v pohybu, tak v klidu.

Radar ReTwis 5 využívá ultraširokopásmovou (UWB – UltraWideBand) radiolokační technologii, která je specifická vysokou rozlišovací schopností, obtížnou rušitelností a prakticky neovlivňuje ostatní rádiové systémy.

Další výhodou radaru ReTwis 5 je jeho malá hmotnost, díky které je radar vysoce mobilní a do 20 sekund je připraven k použití. Dosah radaru je 40 metrů a lze jej umístit až 20 m od překážky, za níž se nacházejí hledané osoby. Díky svým výkonným bateriím dokáže radar fungovat nepřetržitě až 5 hodin.

Systém ReTwis 5 má mnohostranné využití a může se uplatnit u bezpečnostních a ozbrojených složek.

Společnost Retia zároveň pokračuje v další modernizaci systému, která umožní bližší identifikaci živých objektů a jejich detekci nejen za zdí či jinou pevnou překážkou, ale i přes strop či podlahu. Díky této modernizaci se možnosti taktického využití systému ReTwis 5 významně rozšíří. (tis)


O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu.

V podnicích začleněných do holdingu CSG, které vygenerovaly v roce 2020 tržby v hodnotě 25,7 mld. Kč, pracuje více než 8 200 zaměstnanců.

Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá.