Mezi zemědělci a vládou to dál vře kvůli přerozdělování dotací. Hrozí další blokádou silnic traktory. (Foto: AK ČR)

Mezi zemědělci a vládou to dál vře kvůli přerozdělování dotací. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) plánuje přidat peníze malým farmářům, což se však nelíbí těm velkým. Agrární komora a Zemědělský svaz ČR dál protestují proti novým pravidlům. Ve středu 2. února se na silnice vydají stovky traktorů, mohou tak hrozit komplikace v dopravě. 

Fialova vláda změnila Strategický plán Společné zemědělské politiky, čímž podle AK ČR a ZS ČR připraví v letech 2023 až 2027 zemědělce vyrábějící většinu českých potravin o miliardy korun.

Přesto k rozhodování o zásazích do tohoto dokumentu, který ovlivní české zemědělství a ceny potravin pro spotřebitele, nepřizvala Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR a odeslala jej do Bruselu schválit.

„Vláda nebere ohledy na dopady těchto změn, kterými jsou hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců. Ztráty produkčních zemědělců, kteří vyrábějí většinu českých potravin, potvrzuje také zveřejněná kalkulačka od Ministerstva zemědělství. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR proto zvažují další kroky a nevylučují další protestní akce,” uvedl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Vedení obou uskupení se proto rozhodla vzhledem k situaci ohledně nastavení budoucí Společné zemědělské politiky v ČR na ustanovení krizového štábu a vyhlásily protestní pohotovost.

(Foto: AK ČR)

„Na počátku jsme byli obviněni, že ve spolupráci s bývalým ministerstvem zemědělství chceme okrást všechny zemědělce. Aktuálně zveřejněná kalkulačka nám dává za pravdu a ukazuje, že část zemědělců v zájmu osobního prospěchu použila nepravdivé údaje a výpočty. Tím zmanipulovala politiky, kteří nemají šanci se ve složité situaci financování zemědělství orientovat,” doplnil předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Tzv. strategický plán Společné zemědělské politiky na období 2023 až 2027 určuje pravidla zemědělského hospodaření, jejich dodržování i fungování peněžních kompenzací.

Bývalá Babišova vláda na dokumentu pracovala poslední rok a půl a diskutovala ho s tuzemskými odbornými organizacemi.

Vládní koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a hnutí STAN však udělala několik úprav, které však už se zemědělci neřešila. Zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu ČR se proto zlobí.

Právě to vedlo nedávno k sérii protestů. Do ulic vyjely traktory, nedaleko Jesenice u Prahy se pálila sláma, další akcí byl protest před Úřadem vlády.

Kabinet zvýšil úroveň redistributivní platby, tedy platby na první hektary, z původně plánovaných 10 procent na 23 procent z celkové částky na přímé platby.

Část peněz se má po změně výše tzv. redistributivních plateb dostat od velkých podniků k menším zemědělcům.

(Foto: AK ČR)

Jak AK ČR i ZS ČR upozornily, znamená to, že podniky nad 150 hektarů přijdou o část podpor, jejichž sazba bude klesat s rostoucí velikostí.

Argumentují dále, že většina členských zemí Evropské unie přitom volí redistributivní platbu na úrovni 10 procent, například Německo si stanovilo 12 procent a následuje na produkci zemědělských komodit nevýznamná Litva s 20 procenty.

Výše redistributivní platby je po změně současně natolik vysoká, že umožní České republice nezavádět zastropování přímých plateb.

Původně přitom ministerstvo počítalo se zastropováním dotací velkým zemědělským podnikům, nicméně proti návrhu protestovalo několik tisíc lidí před Úřadem vlády na akci zorganizované Agrární komorou ČR.

Sníží se ovšem maximální výše investiční dotace. Horní limit na jeden projekt bude 30 milionů korun, zatímco v minulosti to bylo až 150 milionů korun, z čehož podle ministra těžily především velké podniky.

„Následkem toho budou tyto podniky nuceny utlumit náročnější zemědělské činnosti, jako je produkce masa, masných výrobků, mléka, vajec nebo pěstování ovoce, zeleniny, brambor, chmele či cukrové řepy. Tím dojde k dalšímu poklesu potravinové soběstačnosti Česka a kvůli zvýšeným odvozům potravin z ciziny také k větší cenové nestabilitě pro zákazníky,“ varovala AK ČR. (pel)

Nekula odmítá ustoupit části zemědělců. Ti hrozí dalšími protesty a blokádami silnic

Zemědělské dotace nebudou mít strop. Agrární komora se dál bouří a hrozí protesty

Bitva o dotace pokračuje: Zemědělci demonstrovali za peníze pro Agrofert