Většina domácností v Rakousku dostane od vlády jednorázovou finanční pomoc na řešení energetické chudoby. (Ilustrační foto)

Rakousko už také musí řešit tzv. energetickou chudobu obyvatelstva, způsobenou prudkým zdražením energií. Většina domácností v Rakousku dostane od vlády jednorázovou finanční pomoc. Tamní vláda také dočasně ruší paušální poplatek za odběr ekologické elektřiny. Celkem stát lidem na pomoc s drahými energiemi zavede opatření za 1,7 miliardy eur (cca 41,6 mld. Kč).

Téměř všechny domácnosti v Rakousku obdrží jednorázový příspěvek 150 eur (téměř 3700 korun). Speciální skupiny obyvatel, které jsou drahými energiemi ohroženy nejvíce, jako jsou například nezaměstnaní, dostanou příspěvek dvojnásobný, tedy ve výši 300 eur.

Vláda také pozastaví paušální platby za ekologickou elektřinu, což by mělo domácnostem přinést úsporu v průměru kolem 100 eur.

Cílem těchto kroků má být odvrácení „nouzové situace“ v zimních měsících, udržení kupní síly obyvatelstva a celková kompenzace zvýšených cen domácnostem.

Rakousko vyrábí většinu elektřiny ve vodních elektrárnách. Pouze 14 procent spotřeby získává ze zemního plynu, přičemž zhruba čtyři pětiny spotřeby plynu v Rakousku dodává Rusko.

Podobné problémy s dopady drahých energií, jaké má Rakousko, ale i řada dalších everopských zemí, řeší také Česko. Fialova vláda v rámci vládní novely o sociální podpoře zvýšila příspěvky na bydlení, na které má také dosáhnout více domácností.

Na vyšší dávky pro větší okruh příjemců má jen letos jít zhruba 2,6 miliardy až tři miliardy korun navíc. Pomoc by se v Česku mohla týkat až 280 tisíc domácností. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Příspěvky na bydlení se kvůli razantnímu zdražení energií zřejmě zvýší, odklepli poslanci