Náramkové hodinky jsou výhodnou investicí. Vyplatí se jít do české značky Prim. (Ilustrační foto)

Když byly roku 1904 vyrobeny první náramkové hodinky, jejich jediným úkolem bylo ukazovat čas. Uplynulo 100 let a vše je jinak. Přesný čas je všude kolem nás, stačí se podívat na display mobilu nebo počítače, sednout do auta. V současné době plní hodinky zcela jiný účel. Zvláště pro muže jsou náramkové hodinky téměř jediným šperkem, ukázkou stylu svého nositele.

S aktuálně závratně rostoucí mírou inflace roste však i zájem o hodinky, které představují výhodnou investici. Samozřejmě ne každé hodinky se pro tento účel hodí.

Výběr náramkových hodinek je dnes velmi široký, téměř neomezený. Rozhoduje vkus, účel nebo finanční možnosti zákazníka.

Nejběžnější jsou quartzové, tedy poháněné baterií. I v tomto segmentu můžete najít kousky se zajímavým investičním potenciálem, jsou to ale spíše kuriozity.

Pokud hledáte nadčasové hodinky se skutečnou hodnotou, sáhněte raději po těch s mechanickým strojkem. Investovat se vyplatí do limitovaných edic, sázkou na jistotu jsou pak hodinky z drahých kovů.

Alfou a omegou je výběr správné značky. Z těch světových jsou to známá jména jako Omega, Rolex, Patek Philippe a další.

Vedle současné produkce jsou zajímavé i některé retro modely těchto značek, zvláště pokud jsou v dobré kondici, zároveň ale v původním stavu, nepoznamenané neodbornými zásahy.

V malém českém rybníčku je stále zajímavější investicí značka Prim. V Novém Městě nad Metují se náramkové hodinky vyrábí od roku 1946.

Pokud přemýšlíte o investici do hodinek a zároveň jste patrioty, stojí za to se na primky podívat podrobněji. Díky oživení zájmu o domácí produkci, jehož jsme v posledních letech svědkem, stouply raketově ceny některých starších modelů českých hodinek.

Pouhé slovo Orlík stačí ke zvednutí tlaku každému, kdo ví, že se nejedná jen o zdrobnělinu jména dravého ptáka, ale o největší ikonu české hodinařiny. Prim Orlík v dobrém stavu se dnes prodává v řádech statisíců korun. Pokud se tedy vůbec objeví na trhu.

V roce 1965 se vyrobilo jen 300 kusů a vzhledem k tomu, že byly určeny pro armádu, do dnešních dnů se jich mnoho nedochovalo.

Výrazně nižší investici, která se však pozvolna rok od roku zhodnocuje, vyžaduje koupě dalších zajímavých primek – vedle vůbec prvních československých hodinek Spartak jsou oblíbené modely „Sport“, hodinky s přezdívkou „Televize“ nebo Diplomat v dobrém stavu. Na ty vám postačí nižší desítky tisíc korun.

Bez zajímavosti není ani současná produkce českých hodinek Prim. Nástupnická firma tradičního výrobce, ELTON hodinářská, provozuje svou manufakturu v původních prostorách z poloviny 70. let minulého století. Na rozdíl od minulosti už nejde o masovou produkci, firma se chlubí ruční výrobou mechanických hodinek „pod jednou střechou“.

Zvláště v posledních letech si získávají oblibu limitované edice, které zákazníci rozeberou i během několika dní. Některé edice, u kterých se předpokládá takto enormní zájem, se stávají dokonce terčem spekulantů.

Mluvíme samozřejmě o hodinkách s mechanickým strojkem, který si v Novém Městě sami vyrábějí. Takzvaný in-house strojek je ceněný i proto, že na světě už nenajdeme mnoho firem, které by uměly vyrobit hodinky komplet.

Vedle „limitek“, jejichž investiční hodnota záleží na více faktorech, nabízejí stabilní hodnotu hodinky z drahých kovů. Pokud budeme mluvit o konkrétních modelech, tak propojením obou zmíněných kategorií je aktuálně třeba zlatá varianta limitované edice Prim Traktor.

Splňuje navíc i požadavek na nadčasovost, střízlivý design neudělá ostudu ani za pár desítek let. Pokud to není přesně to, co hledáte, vyplatí se produkci českého výrobce bedlivě sledovat a reagovat rychle. Poslední loňská limitka s názvem Prim MIG 15 byla vyprodána v podstatě v již v den svého uveřejnění. (tis)