Mimořádná valorizace důchodů kvůli inflaci si v letošním roce vyžádá zřejmě 17 až 17,5 miliardy korun. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Mimořádná valorizace důchodů kvůli inflaci si v letošním roce vyžádá zřejmě 17 až 17,5 miliardy korun. Kvůli rychlejšímu zdražování nejspíš navíc nastane už o měsíc dříve, tedy v červnu. V České televizi na to upozornila předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. 

„Inflace je rychlejší, než se čekalo. Pokud v lednu bude inflace více než 6,6 procenta, potom ta valorizace bude spuštěna už v červnu, původně se počítalo až v červenci,” řekla Zamrazilová.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom dosud počítalo „pouze“ se zhruba 12 miliardami korun a se zvýšením důchodů od července.

Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) nechtěl říci, kolik peněz bude jeho ministerstvo požadovat navíc při jednáních o rozpočtu pro rok 2022.

Zamrazilová nicméně kvituje pomoc lidem zasaženým růstem cen energií, kterým se zvýší příspěvek na bydlení.

V tomto týdnu to schválil vládní kabinet premiéra Petra Fialy (ODS). Domácnostem ohroženým v letošním roce tzv. energetickou chudobou mají pomoci změny v zákoně o státní sociální podpoře.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady odhadla, že zvýšení příspěvku na bydlení  by mohl vyjít státní rozpočet na 5 až 6 miliard korun.

Plošná pomoc v podobě odpuštění DPH u energií na celý letošní rok by připravila státní rozpočet o 25 miliard korun.

Zamrazilová dále upozornila, že výdaje na mimořádnou valorizaci penzí a zvýšení příspěvku na bydlení nejsou v návrhu rozpočtu na letošní rok se schodkem 377 miliard korun, který připravila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO).

Varovala, že v tom případě by na tom ČR pravděpodobně byla letos z hlediska schodku rozpočtu na tom hůře než v roce 2021 a dluh by v roce 2022 dosáhl až ke 3 bilionům korun.

„Rozpočtové provizorium je tak mnohem menší zlo než uzákonit výdaje, co byly v rozpočtu s tím, že přijdou výdaje ještě další,“ prohlásila.

Podle dosavadního návrhu rozpočtu mělo ministerstvo práce v roce 2022 hospodařit s příjmy 582,2 miliardy a výdaji 740,6 miliardy. Do penzí mělo putovat 524,6 miliardy korun.

Mimořádnou valorizaci důchodů nařizuje zákon, pokud růst cen za určité období dosáhl aspoň pěti procent. Přidání má následovat pátý měsíc po měsíci, v němž zvyšování cen pětiprocentní hranici překročilo. (pel)

Tristní výsledek hospodaření Babišovy vlády: Státní rozpočet ČR skončil loni se schodkem 420 miliard

Národní rozpočtová rada straší významným zvyšováním daní v Česku