Strany nastupující německé vládní trojkoalice - SPD, Zelení a liberální svobodní demokraté hodlají vsadit na obnovitelné zdroje.

Německo bude obnovitelné. Strany nastupující německé vládní trojkoalice – SPD kancléřského kandidáta Olafa Scholze, Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) – chystají revoluci, když plánují zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 80 procent. 

Vyplynulo to z koaliční smlouvy, kterou strany zveřejnily.

Nastupující německá vláda chce do budoucna vsadit také na elektromobilitu. Do roku 2030 má po tamních silnicích jezdit nejméně 15 milionů elektromobilů. Počet dobíjecích stanic se má rozšířit na 1 milion.

Nastavený cíl ohledně podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů je přitom ambicióznější, než mělo Německo dosud, tedy 65 procent.

Pomoci má také zvýšení podílu železnice na nákladní dopravě do roku 2030 o 25 procent, přičemž přeprava osob vlakem se má zdvojnásobit.

Do konce příštího roku se příští vládní koalice chystá přijmout program ochrany klimatu.

Kromě toho se koalice dohodla na mnoha dalších krocích. Jednou ze změn je, že voleb do Spolkového sněmu a Evropského parlamentu by se mohli účastnit už občané po dosažení věku 16 let.

Minimální mzda by měla stoupnout ze současných 9,60 eura na 12 eur (zhruba 300 korun) za hodinu. Legalizováno má být konopí, které  by si dospělé osoby mohly zakoupit ve vybraných prodejnách.

V zahraniční politice strany deklarují připravenost ke konstruktivnímu dialogu s Ruskem a chtějí také usilovat o spolupráci s Čínou tam, kde je to možné s ohledem na lidská práva a na základě mezinárodního práva. Turecko považují budoucí vládní strany za důležitého souseda a partnera EU navzdory znepokojivému politickému vývoji v zemi. (pel)

Německo získává nejvíce elektřiny z uhlí. Polsko chce postavit první jadernou elektrárnu

Německo chce v ochraně klimatu předběhnout EU: Emise sníží o 65 procent

Německo zaostává za klimatickými cíli. Zdraží pohonné hmoty o 18 korun

Političtí pohrobci kancléřky Merkelové prohráli německé parlamentní volby. Vyhrála SPD