Německo, které chce provoz všech uhelných elektráren uzavřít do roku 2038, získává znovu nejvíce elektřiny z uhlí. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Německo, které chce provoz všech uhelných elektráren uzavřít do roku 2038, získává znovu nejvíce elektřiny z uhlí. V 1. polovině roku 2021 se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je vůbec nejvyšší podíl v rámci všech využívaných zdrojů energie. To naopak v Polsku se mluví o vybudování první jaderné elektrárny v zemi. 

Upozornil na to server Novinky.cz.

Podíl větrné energie, která vedla loni, klesla v Německu na nejnižší úroveň od roku 2018. Důvodem je počasí bez větru a také odklon země od jaderné energie.

Data zveřejnil Spolkový statistický úřad.

Zatímco ještě v 1. pololetí loňského roku byl podíl uhlí na dodávkách elektrické energie 20,8 procenta, letos už to bylo 27,1 procenta.

Co se větrné energie týká, ta se ještě loni v 1. pololetí podílela 29,1 procenty, zatímco ve stejném období letošního roku šlo o 22,1 procenta.

„Vysoký podíl uhlí znamená, že nesplníme naše klimatické cíle a že to způsobí značné škody na klimatu a životním prostředí. Místo uhlí potřebujeme více obnovitelných energií,“ komentovala nejnovější data Claudia Kemfert z Německého institutu pro ekonomický výzkum.

Německo má v plánu o roku 2022 ustoupit od jaderné energie.

Kromě toho loni v lednu definitivně odepsalo uhelné elektrárny. Jejich provoz chce ukončit do roku 2038.

Němci budou navíc okolo roku 2029 prověřovat, zda se jim s uhlím nepodaří skoncovat už o tři roky dříve, tedy v roce 2035.

Německo chce být v ochraně klimatu rychlejší než Evropská unie (EU). Vláda Angely Merkelová schválila novou, ambicióznější strategii. Do roku 2030 má země v plánu snížit emise o 65 procent proti roku 1990.

Uhlíkové neutrality tak dosáhne v roce 2045, tedy o 5 let dříve než původní plán. EU počítá s klimatickou neutralitou v roce 2050 a snížením emisí o 55 procent do roku 2030.

Kritici však opakovaně varovali, že německý přechod na obnovitelné zdroje je pomalý a v budoucnu hrozí, že země nezvládne pokrýt svou energetickou poptávku.

Protože německá a česká ekonomika jsou silně provázané, v budoucnu lze podle analytiků předpokládat zdražování elektřiny.

Výpadek způsobený vypojením tepelných elektráren by podle dohody měla nahradit urychlená výstavba obnovitelných zdrojů energie i rozvodové soustavy. To však podle některých nebude dostačující a střední Evropa se tak může stát závislá na dovozu energie.

První jaderná elektrárna v Polsku?

Na rozdíl od Německa naopak v Polsku se mluví o vybudování první jaderné elektrárny v zemi.

Zatímco tamní vlády v tomto směru nebyly schopny nic podniknout, bývalý úspěšný automobilový závodník a podnikatel Michal Solowow oznámil, že v prostorách jeho průmyslového parku Synthos na jihu Polska bude stát jaderný blok typu SMR (Small Modular Reactor) BWRX-300.

V Polsku přibližně 70 procent výroby elektřiny závisí na uhlí. Země proto potřebuje jadernou energii, která by jí pomohla odvrátit se od „špinavého paliva“. Vláda plánuje snížit podíl uhlí na energetickém mixu na zhruba 11 procent za zhruba dvě desetiletí. (pel)