Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v září 2021 na 2,43 procenta. (Ilustrační foto)

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v září 2021 o dalších 11 bazických bodů na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta a pokračuje tak v růstu. Snižují se však počty a objemy poskytnutých úvěrů. Banky v září poskytly hypotéky za více než 30,5 miliardy korun. 

Data zveřejnilo Fincentrum Hypoindex.

„I v září pokračoval trend růstu průměrných úrokových sazeb. Je pouze otázkou, jak rychle se přiblíží k hranici 3 procent,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

„S ohledem na to, že dnes nabídkové sazby jednotlivých bank tuto hodnotu dávno překročily a dnes se už blíží k hranici 4 procent a Fincentrum Hypoindex reaguje se zpožděním dva až tři měsíce, je jasné, že i průměrná sazba poskytnutých hypoték bude brzy tyto hodnoty atakovat,“ dodal.

Banky v září sjednaly 9602 hypotečních úvěrů za 30,571 miliardy korun.

„Stejně, jak se pomalu zvedají úrokové sazby, tak se stejným tempem snižují i počty a objemy poskytnutých úvěrů. Stále ale platí, že tyto snižující se čísla jsou v porovnání s hodnotami loňského roku rekordní,“ uvedl Jiří Sýkora.

Objem poskytnutých hypoték podle Fincentra Hypoindex klesl ve srovnání se srpnem o desetinu a počet hypoték o 8 procent. Přestože došlo k dalšímu meziměsíčnímu poklesu objemů i počtů, meziročně objemy rostly téměř o 40 procent a počty o 22 procent.

V srpnu ale objemy ještě meziročně rostly o 75 procent a počty o více než polovinu. Podle Fincentra Hypoindex se tak tedy zdá, že hypoteční trh s růstem úrokových sazeb brzdí.

Za první tři čtvrtletí letošního roku poskytly banky hypotéky v celkovém objemu 323,349 miliardy korun.

Oproti loňskému dosud rekordnímu roku, kdy se objemy za prvních devět měsíců roku vyšplhaly na 173,376 miliardy korun, vzrostl objem poskytnutých úvěrů téměř o 90 procent.

„Jediná hodnota, kterou s ohledem na vývoj na trhu s nemovitostmi, můžeme považovat za lehce překvapivou, je průměrná výše poskytnuté hypotéky, která mírně poklesla, a to na 3 183 818 korun. Nicméně pokles o pouhých 45 913 korun můžeme pokládat za takovou výjimku potvrzující pravidlo,“ dodal Sýkora.

Průměrná výše hypotéky poklesla v minulosti již několikrát, zatím to však podle Sýkory neznamenalo obrat trendu. Ceny nemovitostí nadále rostou, i když mírnějším tempem. Poklesu se tak zřejmě v letošním roce nedočkáme, odhadl.

Ukazatelem budoucího vývoje hypotečních sazeb je mimo jiné i základní úroková sazba České národní banky (ČNB). Tu ČNB na konci září razantně zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Na to vzápětí zareagovaly největší hypoteční banky, jejichž nabídkové sazby se přehouply přes tříprocentní hranici.

Růst nabídkových sazeb hypoték navíc v říjnu zrychlil.

Skupina ČSOB zvýšila sazby na začátku měsíce o 0,3 procentního bodu a znovu zvýší s platností od 25. října o dalšího půl procentního bodu.

Česká spořitelna zatím zvýšila sazby začátkem října až o půl procentního bodu a například Raiffeisenbank zvyšuje sazby o 0,5 procentního bodu od dnešního dne.

V září přitom např. skupina ČSOB i Česká spořitelna shodně zvýšily sazby o 0,2 procentního bodu.

S tím, jak bude zvyšovat sazby ČNB, bude růst průměrné úrokové sazby zrychlovat i v následujících měsících. Zatím vše nasvědčuje tomu, že bankovní rada opět zvýší sazby na listopadovém zasedaní, a to pravděpodobně o půl procentního bodu na 2 procenta. (pel)