Nejbohatší Češkou je podle žebříčku časopisu Forbes Renáta Kellnerová s majetkem 375 miliard.

Pandemie covidu-19 zamíchala žebříčkem Forbesu nejbohatších Čechů a Češek. Poprvé ho ovládla žena, Renáta Kellnerová. Majetek vdovy po majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi, který letos v březnu tragicky zahynul, činí před vypořádáním dědictví 374,7 miliardy korun. Premiér Andrej Babiš se propadl na 5. místo. 

Druhým nejbohatším člověkem z České republiky je Karel Komárek, majitel investiční skupiny KKCG, jehož majetek Forbes odhaduje na 117,8 miliardy korun. Loni byl pátý.

Sesadil tak realitního magnáta a vlastníka CPI Property Group Radovana Vítka, který skončil se 103 miliardami na třetím místě.

Čtvrtou příčku obsadil majitel Evropského průmyslového holdingu Daniel Křetínský s majetkem 87,8 miliardy korun.

Ze čtvrtého na páté místo sestoupil premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Forbes jeho majetek odhaduje na 74,9 miliardy korun, je to o téměř miliardu více než loni.

Forbes upozornil, že v letošním žebříčku se odrazila pandemická doba a má řadu změn. Vyšvihlo se devět nováčků. V uplynulém roce se dařilo technologickým start-upům a také obchodu na internetu.

Na 26. místo usedl zakladatel a spolumajitel firmy Rohlík.cz Tomáš Čupr, na 32. místě je zakladatel dodavatelských služeb ShipMonk Jan Bednář.

Skokanem roku se stal Aleš Zavoral, zakladatel on-line obchodního domu Alza.cz. Jeho majetek narostl z loňských 18 miliard korun na 65 miliard korun.

Majetek stovky nejbohatších Čechů pak stoupl na 1,64 bilionu korun, zatímco loni to bylo 1,3 bilionu korun. (pel)

Babiš za dobu v premiérském křesle zchudl o 43 miliard. V žebříčku se propadl až na 6. místo