Česko zatím nebude po Agrofertu vymáhat zpět dotaci 100 milionů na linku v Penamu. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Česko zatím nebude po Agrofertu vymáhat zpět dotaci 100 milionů korun na linku v Penamu pro výrobu údajně zdravějšího toastového chleba. Zatímco podle bruselských auditorů projekt nebyl inovativní, a tím pádem nesplnil podmínky čerpání evropských peněz, ministerstvo průmyslu nyní tvrdí opak na základě nově vypracovaného posudku. 

Upozornil na to server iRozhlas.cz.

Resort vedený Karlem Havlíčkem (ANO) si nechal vypracovat novou expertizu „způsobilosti projektu“. Jde přitom už o desátou analýzu – tři vznikly v Bruselu, zbytek v Česku.

„Externí odborník ohodnotil projekt 64 body ze 100, tedy na stejné úrovni, jako bylo hodnocení v rámci výběrového procesu,“ citoval web ministerstvo.

Ale ani tento posudek nepřiměl bruselské auditory změnit názor, jen zopakovali předchozí závěry.

Penam dotaci použil na Pekárnu Zelená louka v Herinku u Prahy, kde vznikla moderní linka na toastový chléb, který by podle dřívějších vyjádření firmy měl být chutnější, zdravější a bez konzervantů.

Z celkové ceny 400 milionů korun šlo 100 milionů z evropské dotace.

Bruselští úředníci tvrdí, že projekt není inovativní, potvrdily tři nezávislé posudky zmiňované také v aktuálním rozboru ke střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše zaslaném v říjnu do Prahy.

Podnik patří do holdingu Agrofert. Premiér Andrej Babiš (ANO) sice koncern Agrofert převedl začátkem roku 2017 do svěřenského fondu, stále je ale jeho beneficientem, takže veškeré zisky všech firem ve fondu jdou právě českému premiérovi.

Podle auditu Evropské komise navíc Babiš stále ovládá holding Agrofert a porušuje tak českou i evropskou legislativu. Komise proto požaduje vrácení dotací a současně kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu. (pel)