Sněmovna schválila nový půlbilionový státní rozpočet na rok 2021. Babišově vládě pomohla KSČM. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Poslanecká sněmovna schválila novelu státního rozpočtu ČR na rok 2021, když proti původnímu zákonu zvýšila schodek rozpočtu na 500 miliard korun. Vládě ANO a ČSSD ke schválení pomohli poslanci KSČM. Ti původně podporu odmítali. Názor změnili poté, co ministryně financí Alena Schillerová (ANO) oznámila, že bez navýšení deficitu na půl bilionu korun nebude vláda moci poskytnout peníze na zvýšení odměn zdravotníkům.

Původní návrh rozpočtu s plánovaným deficitem 320 miliard korun nepočítal s miliardovými výpadky v důsledku schválení tzv. daňového balíčku a zrušení superhrubé mzdy. KSČM na konci roku 2020 původní vládní zákon o rozpočtu podpořila výměnou za snížení výdajů na obranu o 10 mld. Kč.

Novelu rozpočtu na rok 2021 s půlbilionovým schodkem schválila sněmovna ve stavu legislativní nouze. Pro navýšení schodku hlasovalo 93 poslanců ANO, ČSSD a KSČM.

Celkové příjmy rozpočtu na letošní rok se dle novely zákona snížily na 1,39 bilionu korun a výdaje se zvýšily na 1,89 bilionu korun. Příjmy tak mají být proti schválenému rozpočtu nižší o 102,7 miliardy korun a výdaje vyšší o 77,3 miliardy korun.

Předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilová již dříve uvedla, že Česko narazí na takzvanou dluhovou brzdu už v roce 2024 a předtím proto bude muset sáhnout ke zvyšování daní.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) obhajovala zvýšení deficitu na 500 miliard tím, že Česko patří k zemím s nejnižším zadlužením a nejvyššími ratingy.

„Patříme mezi země s nejnižším zadlužením a nejlepšími ratingy. Je naší povinností využít tohoto skvělého stavu a masivní podporu ekonomiky nevypínat,“ prohlásila. Zdůraznila přitom, že veřejné finance ČR patří mezi nejzdravější v Evropě.

Uvedla také, že nový rozpočet neobsahuje ani korunu „vaty“.  Vláda podle ní nebude zvyšovat provozní výdaje.

Počítá také se zmrazením platů státních úředníků a zaměstnanců.

Parlament již dříve schválil schválil zmrazení platů ústavních činitelů.

Proti zvýšení schodku rozpočtu vystupovali opoziční poslanci. Jan Hrnčíř (SPD) vládu obvinil, že odmítá v krizi šetřit na zbytných výdajích, mezi které zařadil například inkluzi ve školství nebo nákupy zahraniční vojenské techniky.

Poslanec Jan Jakob (TOP 09) vládě vytkl, že za celý rok nenavrhla jediné chytré úsporné opatření. Obvinil jim, že po ní zůstane „spálená země“.

Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana) kritizoval, že se vláda chová stylem „po nás potopa“. Vyjádřil obavy z toho, že peníze z rozpočtu nemusí jít jen na pomoc podnikům poškozeným krizí, ale i na „předvolební dárky“.

Volba do Poslanecké sněmovny se konají letos v říjnu.


Novela státního rozpočtu ČR na rok 2021: Vystoupení ministryně financí Aleny Schillerové

Novela státního rozpočtu ČR na rok 2021: Vystoupení opozičních poslanců ve Sněmovně

Vláda schválila novelu státního rozpočtu. Počítá se schodkem 500 miliard

Rozpočtový výbor doporučil sněmovně schválit nový státní rozpočet. Vláda ale nemá podporu