Novela státního rozpočtu pro rok 2021 počítá se schodkem 500 miliard korun. (Foto: Redakční koláž)

Babišova vláda schválila novelu státního rozpočtu ČR pro rok 2021, která už zahrnuje dopady tzv. daňového balíčku a zrušení superhrubé mzdy. Nově počítá se schodkem 500 miliard korun. Původní návrh předpokládal deficit 320 miliard korun. 

Informovalo o tom ministerstvo financí.

Nynější podoba daňového balíčku letos připraví státní rozpočet o 87,5 miliardy korun. Státní rozpočet 2021 schválený se schodkem 320 miliard korun s výpadkem ale nepočítá.

Do nové výše deficitu se kromě toho musí zahrnout i náklady na nové programy kompenzací podnikatelům, které má Babišova vláda v plánu.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) navrhuje změnu schválit ve stavu legislativní nouze.

Ministerstvo financí předkládá vládě novelu zákona o státním rozpočtu na rok 2021, která reflektuje aktuální vývoj boje s pandemií, úpravy ve vládních programech přímé pomoci, snížení daňového zatížení zaměstnanců o čtvrtinu a aktuální výzvy související se zatížením zdravotního systému, masivní vakcinací a testováním obyvatelstva.

Státní rozpočet by měl podle novely po započtení příjmů z EU v roce 2021 hospodařit s příjmy ve výši 1385,6 miliardy korun (pokles příjmů o 102,7 miliardy korun), výdaji 1885,6 miliardy korun (nárůst výdajů o 77,3 miliardy korun) a schodkem 500 miliardy korun (zvýšení schodku o 180 miliard korun).

„Patříme mezi země s nejnižším zadlužením a nejlepšími ratingy. Je naší povinností využít tohoto skvělého postavení a pokračovat v masivní podpoře ekonomiky. Ať už snižováním daní, nebo prostřednictvím programů přímé pomoci, kde jen v únoru a březnu vyplatíme 40 miliard korun,“ uvedla Schillerová.

Nejvýraznějším vlivem na příjmové straně je pokles daňových příjmů státu v důsledku snížení efektivního zdanění u daně z příjmů fyzických osob z 20,1 % na 15 %, zvýšení slevy na poplatníka o 3 tisíce a změny v rozpočtovém určení daní ve prospěch samospráv.

Celkem v důsledku těchto změn přijatých v prosinci loňského roku vybere stát v roce 2021 na daních o 89,5 miliardy korun méně. Příjmovou stranu dále negativně ovlivní výplata nového kompenzačního bonusu (který je technicky daňovou vratkou) ve výši 1 tisíc korun denně.

Celkový dopad kompenzačního bonusu na státní rozpočet dosáhne v měsících únor a březen celkem 18 miliard korun.

Rovněž výdajová strana státního rozpočtu počítá s výraznou akcelerací pomoci ekonomice a podnikatelům. Novela počítá s částkou 37 miliard korun na podporu podnikání, a to zejména na nový program MPO, program Antivirus, na program pomoci podnikatelům v gastronomii (Gastro – uzavřené provozovny), program Covid – lyžařská střediska a program Covid – veletrhy a kongresy.

Novela dále počítá s uvolněním 12,2 miliardy korun na odměny zdravotníkům za nasazení při druhé vlně pandemie, pokrytím nákladů na testování přítomnosti viru ve školách v celkové výši 3,8 miliardy korun, nebo částkou 7 miliard korun na nákup vakcín.

O 2,7 miliardy korun se zvyšuje alokace určená na přídavky na děti a o 1,7 miliardy korun půjde více na aktivní politiku zaměstnanosti.

Státní rozpočet ČR skončil v roce 2020 kvůli pandemii v rekordním deficitu 367,4 miliardy korun. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil deficit 363,7 miliardy korun.

Za první měsíc letošního roku pak hospodaření státního rozpočtu skončilo ve schodku 31,5 miliardy korun. Šlo přitom o nejvyšší lednový schodek od vzniku ČR. (pel)

Sněmovna schválila státní rozpočet 2021. Vláda musela kvůli KSČM sebrat 10 mld. Kč obraně