Švédům se asi vyplatil benevolentnější přístup ohledn šíření covidu-19. V zemi přibývá nejméně nakažených od počátku pandemie.

Ve Švédsku se nejspíš vyplatilo promořování a celkově benevolentnější přístup ohledně šíření koronaviru než v ostatních evropských zemích. V zemi totiž přibývá nejméně nakažených od počátku pandemie v březnu. To Česko v nakaženosti láme rekordy, když v úterý laboratoře odhalily 1 677 nově nakažených. 

Švédsko během covidové pandemie nepřijalo žádná radikální opatření. Místo tvrdých zákazů a opatření jen doporučovala dodržování dvoumetrových odstupů a samozřejmě hygienických pravidel.

V minulém týdnu tam bylo provedeno 120 tisíc testů, z nichž pozitivních byly 1,3 procenta. Během jara to přitom bylo až 19 procent.

Počet infikovaných na 100 tisíc obyvatel dosahuje v posledních dvou týdnech 22,2, zatímco ve Španělsku je to 279, ve Francii 158,5 a v Česku 118. Všechny tyto země na rozdíl od Švédska na jaře uplatňovaly přísné restrikce.

Podle odborníků tak zabírá švédská strategie a většina populace je už promořená, tzn. vybudovala si kolektivní imunitu.

Server tn.cz upozornil, že švédský postup proti pandemii hodnotí kladně také zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO). Podle nich se osvědčil a je dlouhodobě udržitelný.

Naopak aktuální českou strategii WHO zkritizovala a situaci označila za znepokojivou.

Od počátku pandemie v ČR bylo potvrzeno 38 896 případů.

Aktuálně je v zemi covidem-19 nakaženo 15 807 lidí. V nemocnici je hospitalizováno 333 pacientů, z toho 78 v těžkém stavu.

V úterý přitom padl další rekord, když laboratoře odhalily 1 677 nových případů. Provedeno bylo včera podle dat Chytré karantény 15 678 testů.

Za poslední týden je pak průměr 14 673 testů na den, a to včetně soboty a neděle. Pro srovnání v květnu byl průměr testů za prvních 14 dní 6 325.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) je ve hře další zpřísnění koronavirových opatření. Od pátku omezí ministerstvo zdravotnictví počet návštěvníků na vnitřních hromadných akcích. Pořadatelé budou moct prodávat pouze lístky k sezení. (pel)

Koronavirus kontra ekonomika: Švédsko bylo za srpen v přebytku 50 mld., Česko v deficitu

WHO zkritizovala postup vlády ČR proti pandemii. Nesouhlasí s omezením trasování