Česko spadlo v žebříčku ekonomické svobody o tři příčky na 25. pozici. Nejsvobodnější zemí světa zůstal Hongkong, naopak nejméně svobodná byla Venezuela.

Česko spadlo v letošním žebříčku ekonomické svobody o tři příčky. ČR se umístila na 25. místě ze 162 zemí a sledovaných teritorií. Loni se Česko umístilo na 22. místě, což zatím bylo jeho nejlepší umístění. Žebříček vede tradičně Hongkong, naopak nejméně svobodná zůstala Venezuela.

Ukázala to výroční zpráva Economic Freedom of the World 2020, kterou publikoval Liberální institut ve spolupráci s kanadským Fraser Institutem.

„Ačkoliv si Česko v relativním srovnání o tři příčky pohoršilo, v absolutní míře ekonomické svobody si mírně polepšilo, a to dokonce na nejvyšší skóre od roku 1990. V Nizozemsku, Rumunsku a na Kypru však udělali v rámci ekonomické svobody ještě větší pokrok, a tak Českou republiku pro letošek předběhli,“ komentoval Martin Pánek, analytik Liberálního institutu.

V čele indexu je opět Hongkong, který vede nepřetržitě od roku 1990.

Letošní výroční zpráva pracující s posledními dostupnými daty za rok 2018 však varovala, že nedávné události pravděpodobně budou znamenat pokles hongkongského skóre, jakmile budou dostupná data za roky 2019 a 2020.

„Zásahy do vlády práva, základu ekonomické svobody, ze strany Komunistické strany Číny negativně ovlivní ekonomickou svobodu v Hongkongu,“ řekl Fred McMahon, ředitel výzkumu ekonomické svobody ve Fraser Institutu.

Druhý skončil Singapur.

Do nejlepší desítky se ještě probojovaly Nový Zéland, Švýcarsko, Spojené státy, Austrálie, Mauricius, Gruzie, Kanada a Irsko.

Desítka nejhůře umístěných zemí čítá Středoafrickou republiku, Demokratickou republiku Kongo, Alžírsko, Írán, Angolu, Libyi, Súdán a Venezuelu.

Despotické země jako Severní Korea a Kuba nemohou být v důsledku nedostupnosti dat zařazeny do žebříčku.

Japonsko se umístilo na 20. místě následované Německem na 21. místě. Itálie skončila 51. a Rusko 89.

Rakousko je na 26. místě, Slovensko na 38., Maďarsko na 53. a Polsko na 77.

Země v první čtvrtině žebříčku ekonomické svobody mají průměrný HDP na hlavu 44 198 dolarů ročně (991 tisíc korun), zatímco země ve spodní čtvrtině pouze 5 754 dolarů (129 tisíc korun).

V první čtvrtině je průměrný příjem nejchudších deseti procent obyvatel 12 293 (276 tisíc korun), zatímco v nejhorší čtvrtině je pouze 1 558 dolarů (35 tisíc korun).

Jak je vidět, příjem nejchudších obyvatel v ekonomicky svobodných zemích je více než dvakrát větší příjem než průměrného obyvatele ekonomicky nesvobodných zemí.

Zprávu vypracovali výzkumníci James Gwartney, Robert Lawson, Ryan Murphy a Joshua Hall z univerzit ve Spojených státech.

Předmětem měření je ekonomická svoboda (šíře osobní volby, možnost vstoupit na trh, bezpečnost soukromě vlastněného majetku, vláda práva atp.), zkoumaná na základě politiky a institucí ve 162 zemích a teritoriích. (pel)