Česko daruje Řecku 26,4 milionu korun na posílení ochrany hranic EU před náporem migrantů. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Česká republika daruje Řecku milion eur (asi 26,4 milionu korun) na posílení ochrany vnějších hranic Evropské unie. Peníze jsou určeny na technické vybavení a posílení personálních kapacit řecké pohraniční policie. 

Ministerstvo vnitra o tom informovalo v tiskové zprávě.

„Už v březnu jsme Řecku oznámili, že jim pomůžeme čelit migračnímu tlaku na řecko-turecké hranici. Po specifikaci požadavků z řecké strany zde máme další konkrétní pomoc, která posílí ochranu vnější hranice EU před nelegálními migranty,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Z daru budou pořízena vozidla, lodě, čluny, termokamery, dalekohledy a telekomunikační zařízení.

Současně se posílí kapacity pohraniční policie prostřednictvím specializovaných školení.

Peněžní dar Řecku schválila vláda a bude poskytnut z programu Ministerstva vnitra Pomoc na místě.

Migrační situace na řecko-turecké hranici se zhoršila na přelomu února a března, kdy Řecko potřebovalo urgentní materiální pomoc.

Česko prostřednictvím resortu vnitra vzápětí dopravilo do Řecka materiál v hodnotě 4,5 milionu korun a zároveň vyslalo na řecko-tureckou hranici 27 českých policistů.

Další materiální pomoc ve výši 4,4 milionu korun z programu MEDEVAC dopravil do Řecka v dubnu Hasičský záchranný sbor ČR.

Současný dar na nákup technického vybavení a posílení personálních kapacit řecké pohraniční policie je tedy již třetím letošním příspěvkem Řecku ke zvládání migrační situace. (pel)