Česko odmítá nový plán Evropské unie na snižováni emisí o 50 až 55 procent.

Česká republika nesouhlasí s novým plánem EU na snižováni emisí. Podle vicepremiéra a ministra dopravy a průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je cíl tzv. Evropské zelené dohody 55 procent příliš komplikovaný, protože v současné době je potřeba zdroje na nastartování ekonomiky po koronavirové krizi. 

„Nikdo z členů sociálních partnerů principiálně nezpochybňuje aktivity a cíle v oblasti klimatu ani ekologie, na druhou stranu je shoda na tom, že se musí přehodnotit cíle České republiky do roku 2030 a spíše trvat na původních cílech, které byly okolo 40 až 45 procent vůči Pařížské dohodě z toho důvodu, že bude třeba zdrojů do obnovy ekonomiky, hospodářství a zabezpečení a zajištění pracovní síly,“ řekl Havlíček po jednání tripartity.

Takzvaná Evropská zelená dohoda má za cíl snížit do roku 2030 emise oxidů uhlíku alespoň o 50 až 55 procent proti hodnotám z roku 1990.

Brusel představil návrh klimatického zákona, podle kterého bude muset EU do roku 2050 vypouštět jen tolik emisí, kolik je schopna vyvážit ekologickými opatřeními.

Exekutiva navíc bude moci rozhodovat o úpravách krátkodobých klimatických cílů, a to i přes odpor členských států nebo europarlamentu.

Zajistit klimatickou odpovědnost je podle předsedkyně Komise Ursuly von der Leyenové stěžejní závazek vůči mladé generaci.

Prezidenti a premiéři všech unijních států vyjma Polska schválili dosažení tzv. klimatické neutrality do roku 2050 během prosincového summitu.

Komisí připravená norma, kterou nyní musí schválit členské státy a europarlament, počítá s nulovými emisemi pro celou EU. (pel)

EK s klimatickou Gretou rozhodli o budoucnosti EU: Brusel přebírá vládu nad emisemi