Premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš řekl, že pokud prohraje příští parlamentní volby, tak politiku opustí. (Ilustrační foto)

Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil svůj odchod z politiky. Pokud jeho hnutí nevyhraje volby do sněmovny, Babiš jako jeho lídr a nynější předseda vlády odejde z politiky. Trvá navíc na tom, že zákon o střetu zájmů vznikl kvůli tomu, aby ho další politické strany „vyštvaly“ z politiky.

Babiš odchod z politiky oznámil v rozhovoru pro Blesk.

„Říjen 2021 bude raz dva. Pan (předseda ODS Petr) Fiala říkal, že nás porazí ve volbách. Já když prohraju volby, tak určitě nebudu pokračovat v politice,“ řekl Babiš.

Podle Babiše existuje dlouhodobě snaha odstranit ho z politiky.

Znovu tak připomněl vznik zákona o střetu zájmů z roku 2017. Ten zakazuje členům vlády vlastnit periodický tisk a omezuje přístup firem, ve kterých mají nejméně čtvrtinový podíl, k dotacím a veřejným zakázkám.

Trvá na tom, že novela předpisu vznikla kvůli němu, konkrétně kvůli tomu, aby ho další politické strany „vyštvaly“ z politiky.

V dnešním rozhovoru opět zopakoval, že je přesvědčen o tom, že zákon poškozuje jeho práva.

Ústavní soud v úterý odmítl návrh prezidenta Miloše Zemana a poslanců ANO na zrušení části zákona.

Babiš řekl, že rozhodnutí bere na vědomí, soud však případ podle něj řešil politicky. Na jeho další kroky rozhodnutí mít vliv nebude.

„Já podle toho zákona postupoval, zbavil jsem se firmy, nemám na ni žádný vliv,“ uvedl. (pel)