Na dividendách vloni odteklo z ČR do zahraničí 299 miliard korun.

Zahraniční vlastníci firem z Česka vloni vytěžili 299 miliard korun. Do zahraničí tak odtekla o 29 miliard větší částka než za rok 2018. Vyplývá to z údajů České národní banky (ČNB). Podle expertů je odliv kapitálu ještě o desítky miliard vyšší. ČNB totiž do statistiky nezapočítává kvalifikované odhady nepřiznaných zisků.

„Odliv dividend z ČR dosáhl v roce 2019 rekordní výše,“ uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour s odkazem nad předběžná data ČNB.

Zahraničním podnikům se v tuzemsku daří, a právě od toho se odvíjí výše dividend.

„Zahraniční investoři vydělali v roce 2019 z přímých investic v České republice 488,3 miliardy korun, což bylo o 16,3 procenta více v porovnání s rokem 2018. Z těchto zisků bylo v Česku 39 procent znovu reinvestováno, což je o tři procentní body více než v roce 2018,“ obhajoval výši dividend Pour.

Česká republika je ale i po odečtení reinvestic zlatým dolem pro zahraniční firmy. Výnosnost přímých zahraničních investic je v ČR nejvyšší z 33 zkoumaných evropských zemí. Pro rok 2018 výnosnost činila 10,2 procenta.

„Je to jen těsně před Litvou (9,9 %) a Lotyšskem (9,8 %). Další země visegrádské čtyřky však mají výnosnost nižší: Polsko 8,9 %, Maďarsko 7,1 %, Slovensko 6,7 %. Proti tomu v Německu, Francii či Španělsku si zahraniční investoři přijdou na pouhá tři procenta,“ řekl Pour.

Odliv dividend a nízká míra reinvestic byla v minulosti předmětem sporů v koaliční vládě ANO a ČSSD.

Sociální demokrate navrhovali, aby alespoň banky platily tzv. sektorovou daň. Ta by měla podobu odvodů z aktiv bank, a progresivně by rostla od 0,05 procenta do 0,3 procenta. Stát by si tak sektorovou daní přišel na 14 miliard korun ročně.

Proti této dani vystoupilo hnutí ANO. Premiér Babiš se místo toho dohodl se zástupci čtyř největších bank na založení dobrovolného Národního rozvojového fondu, kam budou banky přispívat 7 miliard korun. Bankám tak ušetřil 7 miliard korun.

Bankovní domy v roce 2018 poslaly svým zahraničním vlastníkům 34 miliard korun.

Výše dividend plynoucích do zahraničí je podle expertů v ČR extrémní a zkresluje makroekonomická data. Upozorňují, že pokud by zahraniční kapitál nahradil kapitál domácí, vlastníci by reinvestovali větší podíl zisku. Zároveň by také více peněz v ČR utratili.