Donald Trump zrušil svou cestu do Dánska. Vadí mu, že tamní premiérka Frederiksenová nechce mluvit o prodeji Grónska Spojeným státům. (Foto: Trump sdílel na Twitteru fotomontáž zlatého mrakodrapu se svým jménem v Grónsku)

Americký prezident Donald Trump zrušil plánovanou zářijovou cestu do Dánska. Vadí mu totiž, že premiérka Mette Frederiksenová odmítá hovořit o prodeji Grónska Spojeným státům. Dánští politici jeho plán koupit ostrov označili za aprílový žert. 

„Dánsko je zcela výjimečná země s úžasnými lidmi, ale na základě komentářů premiérky Mette Frederiksenové, že nemá zájem prodej Grónska probrat, naši schůzku plánovanou za 14 dnů přeložím na jindy,“ napsal americký prezident na Twitteru.

Později Bílý dům uvedl, že cestu úplně zrušil.

Frederiksenová označila Trumpův plán za absurdní a řekla, že Grónsko není na prodej. Doby, kdy byly země i se svými obyvateli na prodej, už podle ní pominuly a doufá, že to tak zůstane.

Bývalý předseda vlády Lars Lökke Rasmussen napsal, že se ze strany amerického prezidenta musí jednat o „aprílový žert“.

Důvodem, proč Trump o ostrov usiluje, je údajně předpoklad, že po tání ledovců se odkryje obrovské nerostné bohatství.

Pro Washington má Grónsko také nemalý bezpečnostní význam. Letitá dohoda s Dánskem dává USA prakticky neomezené právo využívat leteckou základnu Thule, která leží na grónském území 1200 kilometrů za polárním kruhem.

(pel)