Důchody se od ledna 2020 zvýší v průměru o 900 korun, schválili poslanci.

Důchodci si od ledna 2020 zase o něco polepší. Penze v průměru stoupnou o 900 korun, většinu z této částky tvoří valorizace povinná ze zákona. Průměrná výše důchodu tak vzroste na 14 200 korun. Poslanci schválili novelu o důchodovém pojištění. 

„V průměru se důchody po valorizaci zvýší o 900 korun měsíčně. U 9 z 10 důchodců se tak zvýší důchody nejméně o 750 korun. Nejnižší důchod by tak byl 10 750 korun,” řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Důchody se podle zákona navyšují o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen za sledované období. Průměrné navýšení ze zákona bude představovat příští rok kolem 700 korun. Příspěvkem, jak jej předpokládá vládní novela, vzroste průměrná penze o 900 korun.

Přesná výše příspěvku bude známa koncem léta, ministerstvo práce ji nyní odhaduje na 180 až 200 korun.

„Důchody se opravdu nezvedají o 900 Kč, nad rámec zákonné valorizace se zvedají o 180 Kč, to už ale nezní v titulcích tak atraktivně. Důchodci si zaslouží slušné penze, je ale třeba začít pracovat na tom, aby je mohli mít i za 10, 20 let. Bohužel je u moci vláda lhostejnosti,” reagovala na současný návrh místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Ze státního rozpočtu na důchody v roce 2020 půjde celkem 509,4 miliardy korun.

Poslanci nepodpořili žádný z návrhů z řad opozičních poslanců SPD, Pirátů ani lidovců.

Ministryně uvedla, že s většinou návrhů, které mají za cíl podpořit více důchodce, kteří během života vychovávali děti nebo ty, kteří mají dnes důchody nižší než 10 tisíc korun, sice souhlasí, ale jsou podle ní technicky špatně připraveny.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna. Letos vzrostly v průměru rovněž o 900 korun. Zákonná valorizace činila asi 600 korun. Dalších 300 korun prosadila vláda Andreje Babiše (ANO) spolu s loňskou změnou ve složení penze, která mírně oslabila zásluhovost.

(pel)