Babišova vláda sice slibovala nezvyšovat daně, ale teď prosazuje vyšší zdanění alkoholu, cigaret i hazardu.

Babišova vláda sice slibovala nezvyšovat daně, ale teď prosazuje vyšší zdanění alkoholu, cigaret i hazardu. Návrh začali projednávat poslanci. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) má návrh pomoci ke snížení míry škodlivých závislostí. Opozice však plán už dříve zkritizovala, prý se jedná jen o snahu získat peníze, které menšinové vládě ANO s ČSSD docházejí.

„Zazvonil zvonec a pohádce o tom, že hnutí ANO nebude zvyšovat daně, je konec,“ uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

„Slibovali jste, že nebudete zvyšovat daně,” připomněl i poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) návrh obhajovala s tím, že hlavním cílem novely je zvýšit ochranu občanů před návykovými látkami a hraním hazardních her. Podobně argumentoval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Spotřební daň z cigaret a zahřívaného tabáku by od příštího roku měla stoupnout  z 27 procent na 30 procent u procentní části a z 1,46 koruny na 1,61 koruny na kus u pevné části sazby.

Podle tabákových firem by se tak cena jedné krabičky mohla zvýšit až o 13 korun. Podle ministerstva financí bude růst u minimální sazby 5,4 koruny na krabičku cigaret.

Spotřební daň z lihu by se pak měla navýšit z 57 korun na 64,50 koruny na půllitru 40procentního alkoholu.

U hazardních her se ministerstvo chystá zvýšit sazbu u kurzových sázek, tombol, turnajů malého rozsahu a tzv. totalizátorových her z 23 na 25 procent, a u loterií, bing a živých her z 23 na 30 procent.

Babišova vláda svým hospodařením stále více prohlubuje schodek státního rozpočtu ČR. Ten na konci června 2019 skončil na 21 miliardách. Vláda přitom dříve slibovala, že cílem jsou vyrovnané rozpočty.

Na letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 40 miliard korun.

(pel)