Unijní soud začal řešit žalobu na Česko, Maďarsko a Polsko za odmítání migračních kvót.

Soud Evropské unie začal řešit žalobu na Česko, Polsko a Maďarsko kvůli odmítání migračních kvót. Komise žádá unijní soud, aby potvrdil, že země porušily závazky vyplývající z unijního práva. Kvóty na přerozdělení migrantů byly ministry vnitra EU přijaty v roce 2015. Za cíl si kladly jednorázově přerozdělit část běženců z přetížené Itálie a Řecka.

„Rozsudek bude velmi důležitý z hlediska potvrzení, že povinnosti mají být dodržovány, což je základním kamenem zásady vlády práva v unii. Stejně tak je důležité zdůraznit význam zásady solidarity, na níž je unie založena,” uvedla zástupkyně komise Zuzana Malůšková.

Země nepopírají, že pravidla přerozdělování neplnily, bylo to však podle nich odůvodněné kvůli udržení pořádku a bezpečnosti.

Upozornily také na to, že program nefungoval, přesunuto nakonec bylo výrazně méně migrantů, než byly původní předpoklady.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček předpokládá, že řízení u soudu skončí někdy letos na podzim a soudní stání pokládá za běžný právní proces.

„Nechal bych na soudcích, ať posoudí, zda jsme dostáli svým závazkům či nikoliv,“ řekl.

Brusel zažaloval Česko, Polsko a Maďarsko kvůli odmítání povinných migračních kvót v lednu 2018.

Program, na kterém se státy přes odpor ČR a dalších států shodly v roce 2015, skončil po dvou letech v září 2017. Předpokládal přesun až 160 tisíc lidí, ostatní státy si ale dosud převzaly jen 32 tisíc osob.

Slovensko a Maďarsko rozhodnutí o přerozdělování napadly u unijního soudu, avšak neuspěly. Soud tehdy naopak řekl, že jednorázový mechanismus byl adekvátní reakcí na migrační krizi.

Brusel zažaloval Česko kvůli odmítání uprchlických kvót. ČR hrozí tučná pokuta

Babiš: Česko nebude přijímat uprchlíky podle diktátu EU. Žalobě Komise se bude ČR bránit

(pel)