Evropská komise stopla Agrofertu část dotací, Česko ale Babišovu holdingu posílá peníze i nadále...

Česko i nadále vyplácí dotace Agrofertu, přestože Evropská komise vyplácení peněz pozastavila. Jen loni získal holding ve svěřenském fondu premiéra Andreje Babiše (ANO) více než 903 milionů korun. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) totiž prý nemá důvod přestat peníze Agrofertu vyplácet. Babiš přitom čelí podezření, že i když koncern převedl do svěřenských fondů, tak podnik i nadále ovládá. 

Zprávu uveřejnil server iRozhlas.cz.

„Jako preventivní opatření komise nevyplácí dotace z Evropských strukturálních a investičních fondů Agrofertu nebo spřízněným příjemcům,“ uvedl eurokomisař Günther Oettinger pro organizaci Transparency International.

Celkem 704 milionů z uvedené částky tvořily nárokové dotace, tedy příspěvek na zemědělskou půdu a zvířata, které se vyplácí formou přímých plateb. Na ty však nemá rozhodnutí Bruselu vliv.

Dalších 124 milionů pochází z Programu rozvoje venkova, tedy z peněz, které mají zemědělcům pomáhat s dodatečnými náklady, či ušlými příjmy. Ani na tuto částku nemá rozhodnutí EK vliv.

Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková uvedla, že fond nemá důvod peníze neproplácet.

Na vyplácení dotací ze Státního zemědělského intervenčního fondu nemá vliv ani ministerstvo financí, ani ministerstvo zemědělství.

Fond může o přerušení vyplácení peněz holdingu rozhodnout sám.

Nováková dodala, že fond nemá do dnešní doby k dispozici stanovisko, že by došlo k porušení legislativy týkající se střetu zájmů, a to jak na úrovni Evropské unie tak národních orgánů.

Sama je přesvědčena, že předseda vlády ve střetu zájmu není.

Už dříve se přitom objevila informace, že fond neproplácí od 2. srpna 2018, od kdy evropská pravidla o střetu zájmu platí, Agrofertu nové projekty z Programu rozvoje venkova.

Podle mluvčí se ale neproplácí žádný z nových projektů všech žadatelů.

Pozastavit národní dotace Agrofertu v souvislosti s podezřeními kolem střetu zájmů premiéra Babiše navrhla sněmovně i ODS.

Český premiér se už dříve hájil tím, že holding Agrofert vložil do svěřenského fondu. Tvrdí, že tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

Závěrečné zprávy z rozsáhlého auditu, který v minulých měsících prováděla Evropská komise v ČR, připraví příslušná ředitelství komise v květnu. Zda premiér je nebo není ve střetu zájmů, oznámí Komise až v červenci.

Evropský parlament v prosinci 2018 vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert.

Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.

ODS požaduje zastavit národní dotace pro Agrofert. Opozice zkritizovala i hospodaření státu

Babiš chce peníze z evropských fondů rozdělovat sám. Přál by si rozhodovat, kam finance zamíří


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu.

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.

(pel)