Praha už není regionem s nejmenší nezaměstnaností v Česku. Nejnižší podíl nezaměstnaných v ČR byl v Pardubickém kraji. (ilustrační foto: redakční koláž)

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 2,7 procenta z březnových 3 procent. Bez práce tak v ČR bylo zhruba 210 tisíc osob. Je to nejméně od června 1997. Meziročně se nezaměstnanost snížila ještě výrazněji: o 0,5 procentního bodu. Loni v dubnu činila 3,2 procenta.

Zároveň stoupl meziměsíčně i meziročně počet volných míst, kterých Úřad práce evidoval na konci dubna téměř 340 tisíc.

Situace podle úřadu odpovídá dlouhodobému vývoji na pracovním trhu i ročnímu období.

„V plném proudu jsou už i sezonní práce, především ve stavebnictví, v gastronomii a cestovním ruchu, zemědělství, zahradnictví, lesnictví, lázeňství či těžbě. V dubnu také už naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství,“ vysvětlila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

V následujících měsících by podle ní mohla nezaměstnanost ještě mírně klesat.

Počet uchazečů o práci v evidenci pracovních úřadů klesl v dubnu oproti březnu o více než 17 tisíc. Ve srovnání s loňským dubnem dokonce o skoro 33 tisíc.

Ze zhruba 210 tisíc osob bez práce byla naprostá většina, více než 188 tisíc, okamžitě dosažitelná, tedy schopna okamžitě nastoupit do práce.

Nárůst počtu volných míst byl na rozdíl od změn počtu nezaměstnaných jen velmi mírný. V dubnu jich přibylo jen přibližně šest stovek.

Zaměstnavatelé mají podle úřadu nadále zájem hlavně o pracovníky v technických a dělnických oborech. Na většinu z volných míst nabízených v dubnu byli ochotni přijímat i cizince.

Nezaměstnanost klesla v dubnu ve všech krajích republiky. V Praze stagnovala na 1,9 procenta.

Nejnižší podíl nezaměstnaných měl Pardubický kraj s 1,8 procenta. Vystřídal tak Prahu, která si předtím dlouhodobě držela pozici regionu s nejmenší nezaměstnaností.

Naopak největší podíl nezaměstnaných stále zůstává v Moravskoslezském kraji, kde dosáhl 4,4 procenta.

Z okresů byla v dubnu nejnižší nezaměstnanost stejně jako v březnu v Praze-východ, kde činila 1,1 procenta. Nejvyšší byla nadále na Karvinsku se 6,9 procenta.

V okrese Praha-východ byl také nejmenší počet uchazečů o práci v poměru k počtu míst, protože na jedno volné místo připadalo pouze 0,1 uchazeče. Stejný počet uchazečů na jedno místo byl v okresech Praha-západ, Tachov a Pardubice.

Nejvíce uchazečů na jedno místo připadalo na Karvinsku, a to rovných pět. (sfr)