Řecko ve střetu s Německem: Atény oficiálně žádají o válečné reparace. (Ilustrační fotokoláž: kancléřka Merkelová v Aténách)

Řecko žádá od Německa v přepočtu biliony korun za nacistickou okupaci za druhé světové války. Řecký parlament odhlasoval spuštění diplomatické kampaně k tomu, aby Berlín Aténám zaplatil masivní reparace za škody způsobené okupací země Německem. Příslušná řecká komise vyčíslila újmy už dříve na 300 miliard eur (asi 7,7 bilionu Kč).

Schválený návrh, který podpořila vládní koalice i opozice, však konkrétní částku neobsahuje.

Německo považuje záležitost za uzavřenou.

Návrh, který se objevil před parlamentními volbami v říjnu, vládu vyzývá, ať „podnikne veškeré zákonné a diplomatické kroky k tomu, aby požadavky Řecka naplnila“.

„Vymáhání reparací je naší historickou a morální povinností,“ prohlásil na závěr parlamentní debaty premiér Alexis Tsipras.

„Abychom dosáhli lepší budoucnosti, musíme uzavřít otevřené záležitosti a Německo musí udělat to samé,“ dodal.

Atény budou podle něj o reparacích s Berlínem diplomaticky jednat.

Německo se v minulosti za zločiny z období nacismu omluvilo, ale o reparacích znovu jednat nechce. V roce 1960 zaplatila tehdejší Spolková republika Německo Řecku 115 milionů německých marek jako reparaci za válečné utrpení.

„Otázka německých reparací byla z právního i politického hlediska už definitivně vyřešena,“ reagoval mluvčí německé vlády Steffen Seibert na nové požadavky Řecka.

„Své historické odpovědnosti jsme si vědomi,“ podotkl dále.

Německá armáda okupovala Řecko v letech 1941 až 1944. Zhruba tisíce řeckých vesnic bylo v té době srovnáno se zemí, desítky tisíc lidí zabili němečtí vojáci síly při potlačování hnutí odporu.

Německo také donutilo ovládanou zemi k poskytnutí bezúročné „okupační půjčky“, z níž Německo financovalo vojenské tažení v severní Africe. V Řecku následovala nezvladatelná inflace a tisíce lidí zemřely hladem. (sfr)