Izraelský soukromník Kahn se nevzdává. Chce dobýt Měsíc i po neúspěchu sondy Berešit 1. (Ilustrační obrázek).

Izraelský miliardář Moris Kahn chce dobýt Měsíc i po nedávném neúspěchu soukromé sondy Berešit, které se na povrchu Měsíce nepodařilo přistát. Kahn oznámil, že pro židovský stát plánuje druhou lunární misi.

Izraelská organizace SpaceIL, jejíž robotická sonda Berešit tento týden nezvládla lunární přistání, oznámila, že se opětovně pokusí dobýt Měsíc. K druhé měsíční misi jí mají pomoci finanční příspěvky od soukromých dárců.

Sondu Berešit vynesla 22. února na oběžnou dráhu kolem Země raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Následně se sonda vydala k Měsíci, na jehož oběžnou dráhu se dostala počátkem dubna.

Dopravit sondu na oběžnou dráhu kolem Měsíce se předtím podařilo šesti zemím. Židovský stát se tak stal sedmým na světě.

Přistání na Měsíci však izraelská sonda Berešit nezvládla. Manévr zkomplikovaly technické problémy.

Berešit byl prvním izraelským a zároveň prvním soukromě financovaným aparátem, který se o měkké dosednutí na Měsíci pokusil. Dosud dokázaly na povrchu Měsíce úspěšně přistát jen Rusko, USA a Čína.

„Měl jsem přes víkend čas přemýšlet o tom, co se stalo, a vzhledem k podpoře lidí z celého světa jsem se rozhodl oznámit nový projekt – Berešit 2,“ uvedl předseda organizace SpaceIL, izraelský miliardář Moris Kahn.

První mise stála na 100 milionů dolarů (2,3 mld. Kč), z nichž většina byla shromážděna díky soukromým dárcům jako Kahn. Miliardář prohlásil, že izraelská vláda se na projektu podílela asi třemi miliony dolarů.

Podle Kahnova nejnovějšího vyjádření soukromí dárci již slibují peníze na nový projekt.

„Nebudeme spoléhat na vládní podporu,“ prohlásil.

„Dokončíme to, co jsme započali, a vztyčíme naši vlajku na Měsíci,“ dodal.

Izraelská státní společnost Israel Aerospace Industries (IAI) v prohlášení zdůraznila, že se bude ráda podílet na dalších vesmírných misích společně s organizací SpaceIL pod Kahnovým vedením. (sfr)