Ministerstvo financí půjčí krachující poště 800 milionů korun, jinak hrozí, že by podniku už v květnu došly peníze na běžný provoz.

Ministerstvo financí půjčí krachující České poště 800 milionů korun. Podniku totiž jinak hrozí, že by už v květnu neměl peníze na běžný provoz. Podobnou částku přitom stát poště dluží za dříve objednané služby. Přímo ale peníze vyplatit nemůže, nynější zákon převod omezuje maximálně na 500 milionů ročně. 

Zprávu uveřejnil server ct24.cz.

„Pokud budou splněny podmínky, podepíše se smlouva, tak se bavíme skutečně o dnech,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Generální ředitel Roman Knapp uvedl, že pomoc přichází na poslední chvíli. Bez peněz ministerstva by poště v květnu došly peníze na běžný provoz.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se domnívá, že se tím de facto vyplatí dlužné částky za minulá léta.

Změny ve fungování pošty bude projednávat sněmovna. Hamáček by rád prosadil, aby se limit za služby, které pošta poskytuje pro stát, zvýšil z půl miliardy na půl druhé miliardy korun.

„Není to o tom, že pokud dáme do zákona limit, stát to zaplatí. Jde o to, že pokud si stát objedná službu v rámci limitu, tak aby byla celá uhrazena,“ řekl.

Šéf pošty má Schillerové představit návrh změn, které mají podnik stabilizovat. Ministryně je ochotná uvažovat i o navýšení limitu na 1,5 miliardy.

„Jsem pro, aby se doplatilo to, co Český telekomunikační úřad určil, že poště náleží, to je nějakých 800 milionů korun, to je nezpochybnitelný závazek, který vůči poště máme. A pak je otázka navýšení služeb a já jsem připravena debatu vést,“ podotkla.

V rámci úspor se pošta letos chystá propustit 15 % zaměstnanců v manažerských a administrativních pozicích. Chce tak ušetřit 120 milionů korun ročně. Zároveň však podnik navýší od dubna zaměstnancům platy o 10 %.

Tlak na krachující státní poštu zesiluje: Taxíky budou expresně rozvážet zásilky

Krachující pošta propustí manažery a přidá zaměstnancům 10 %. Navíc dostanou prémie

(pel)