Svobodný plovoucí dům na moři poblíž ostrova Phuket má již první 2 stálé obyvatele.

Společnost Ocean Builders vybudovala na moři první lidmi obydlené plovoucí sídlo v mezinárodních vodách mimo pravomoc jakékoliv vlády. Mořské osídlení, ve kterém už bydlí 2 stálí „osadníci“, se nachází 12 námořních mil od thajského ostrova Phuket. Firma plánuje na moři vybudovat mořské městečko tvořené dalšími 20 plovoucími domy.

„Ocean Builders tímto ukázala novou cestu pro ty, kteří si přejí na moři nalézt novou hranici pro své trvalé žití bez jakýchkoliv zásahů vlád,“ uvedli organizátoři projektu.

Přestože je toto mořské sídlo zatím jen prototyp, nastěhovali se do něj nastálo 2 obyvatelé – Chad Elwartowski a Supranee Thepdetová (přezdívaná jako Nadia Bitcoin Girl), kteří budou nyní dokumentovat svobodný život ve svém mořském domě poblíž thajského ostrova Phuket. Ten se nachází v Andamanském moři a je jednou z provincií Thajského království, jež leží v jihovýchodní Asii.

Další fází plánu skupiny Ocean Builders je vybudování dalších 20 mořských domů, která budou mít pokročilejší desing s robustnějším kotevním pylonem, který dosáhne do větší hloubky a umožní tak ještě větší stabilitu mořského obydlí. Pokročilejší bude i obytný prostor domu, jež umožní vyšší kvalitu života.

Prvních 20 zákazníků si mořská sídla bude moci koupit za nákladové ceny. Podle seasteadingové společnosti Ocean Buliders bude nízká cena pro svobodymilovné zákazníky jistým způsobem odměny za jejich pionýrské úsilí riskovat něco zcela nového.

„Snažíme se stlačit cenu co nejníže průměrnému domu v USA s tím, že budou mít možnost si svá obydlí vylepšovat dodáním klimatizace, lepší kuchyně, solárních panelů, a podobně,“ uvedla společnost Ocean Builders.

Základní cena plovoucích mořských sídel by se tak měla pohybovat v rozmezí 150 až 200 tisíc amerických dolarů (3,4 až 4,5 milionu Kč) s tím, že vyšší cena už bude obnášet luxusní kuchyni, tekoucí vodu či solární elektřinu.

Prototyp, ve kterém už žijí Chat a Nadia, má tvar oktagonu o šířce 6 metrů. Dům je dvoupatrový: v přízemí je kuchyně, koupelna, jídelna a ložnice. Vrchní patro tvoří otevřená paluba se solárními panely, které obyvatelům budou dodávat elektřinu.

Základní platforma mořského sídla je několik metrů nad hladinou moře. Obydlí je tak schopno odolat vlnám o výšce až 5 metrů. Průměrná výška vln v Andamanském moři se pohybuje kolem půl metru.

Ocean Builders: První dva mořští osadníci, Chad Elwartowski a Supranee Thepdetová (Nadia Bitcoin Girl)

Ocean Builders jsou týmem technicky zaměřených podnikatelů, kteří podporují seasteading, tedy osídlování moře. Jak výslovně uvádějí, jejich cílem a posláním je budovat domy pro budoucí „osadníky“, kteří budou osídlovat moře.

„Nečiníme jakákoliv rozhodnutí o tom, jaké typy komunit a společenství z těchto mořských osídlení vzniknou,“ uvedla společnost. (sfr)